Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında münasibətlər
Latviya Respublikası Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini 8 yanvar 1992-ci ildə tanımışdır. İki ölkə arasında diplomatik münasibətlər 11 yanvar 1994-cü ildə qurulmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Latviya Respublikasında Səfirliyi 2005-ci ildə açılmışdır.
Latviya Respublikasının Azərbaycan Respublikasında Səfirliyi 2006-cı ildə açılmışdır.
Azərbaycan Respublikası və Latviya Respublikası arasında əlaqələr bütün sahələrdə yüksək səviyyədə inkişaf etmişdir. İki ölkə arasında siyasi dialoq ali və yüksək səviyyədə mütəmadi qarşılıqlı səfərlər vasitəsilə davam etdirilir.
16-18 iyul 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Latviya Respublikasına rəsmi səfər etmişdir.
16-17 mart 2017-ci il tarixində Latviya Respublikasının Prezidenti cənab Raymonds Veyonis Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfər etmişdir.
2017-ci ilin 12-14 fevral tarixlərində Latviya Respublikasının xarici işlər naziri Edqars Rinkeviçs Azərbaycana rəsmi səfər etmişdir
12-13 dekabr 2019-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Latviya Respublikasına rəsmi səfəri etmişdir.
Parlamentlərarası əlaqələr
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisində Azərbaycan-Latviya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrup fəaliyyət göstərir. Qrupun rəhbəri Kamran Bayramovdur.
Latviya Seymində Azərbaycan Parlamenti ilə əməkdaşlığın təşviqi Qrupu fəaliyyət göstərir. Qrupun rəhbəri Roman Naudinşdir.
Müqavilə-hüquq bazası
Azərbaycan və Latviya arasında 43 sənəd imzalanmışdır.
İqtisadi sahədə əməkdaşlıq
47 Latviya şirkəti Azərbaycanda tikinti, xidmət, sənaye, rabitə, nəqliyyat, ticarət, bank və sığorta sahəsində fəaliyyət göstərir.
2005-ci ilin 3 oktyabr tarixində iki ölkə arasında iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiya yaradılmışdır. Komissiyanın indiyədək 7 iclası keçirilmişdir.

Bilateral diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia
The Republic of Latvia recognized the independence of the Republic of Azerbaijan on the 8th of January 1992. Diplomatic relations between the two countries were established on the 11th of January 1994.
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Latvia was opened in 2005.
The Embassy of the Republic of Latvia in the Republic of Azerbaijan was opened in 2006.
Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Latvia have developed at a high level in all areas. The political dialogue between the two countries continues through regular reciprocal visits at the highest possible levels.
On the 16th to the 18th of July 2017, a delegation led by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, paid an official visit to the Republic of Latvia.
On the 16th to the 17th of March 2017, the President of the Republic of Latvia, Mr Raimonds Vējonis, paid a working visit to the Republic of Azerbaijan.
On the 12th to the 13th of December 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov, paid an official visit to the Republic of Latvia.
On the 12th to the 14th of February 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Latvia, Edgars Rinkēvičs, paid an official visit to Azerbaijan
Inter-parliamentary relations
The Working Group for Azerbaijani-Latvian Inter-Parliamentary Relations has been established and operates in the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. The group is chaired by Kamran Bayramov.
The Latvian Saeima, the parliament of the Republic of Latvia, has a group to promote co-operation with the Azerbaijani Parliament. The group is headed by Roman Naudinsh.
Contractual and legal framework
In total, forty-three documents were signed between Azerbaijan and Latvia.
Economic co-operation
In general, forty-seven Latvian companies operate in Azerbaijan in the fields of construction, services, industry, communications, transport, trade, banking and insurance.
Trade turnover between the two countries(In thousands of U.S. dollars)
Years |
Imports |
Exports |
Trade turnover |
Balance |
2016 |
7.88 |
0.85 |
8.73 |
- 7.03 |
2017 |
13.03 |
2.03 |
15.06 |
- 11 |
2018 |
19.88 |
2.51 |
22.39 |
- 17.37 |
2019 |
11.80 |
0.86 |
12.66 |
- 10.94 |
2020 |
0.87 |
12.67 |
- 10.93 |
Source: The State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan.
On the 3rd of October 2005, the Intergovernmental Commission on Economic, Scientific, Technical and Cultural Cooperation was established between the two countries. So far, the commission has held 7 meetings.