Səfir Cavanşir Axundov Latviya XİN-ə etimadnamənin surətini təqdim edib
Aprelin 20-də Azərbaycanın Latviyadakı səfiri Cavanşir Axundov etimadnamənin surətini bu ölkənin xarici işlər naziri Edqars Rinkeviçsə təqdim edib.
Rəsmi mərasimdən sonra Latviya XİN-in rəhbəri səfiri bu vəzifəyə təyin edilməsi münasibəti ilə təbrik edib və diplomatik missiyasının həyata keçirilməsində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin hazırkı vəziyyəti və bu əlaqələrin inkişaf perspektivləri, hər iki ölkə arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli səviyyədə, beynəlxalq təşkilatlar çərçivələrində əməkdaşlıq haqqında fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan ilə Latviya arasında ticari-iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Bu ilin payızında Bakıda keçiriləcək Azərbaycan-Latviya biznes forumuna hazırlıq işlərinin görülməsi qeyd olunub.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün qarşılıqlı səfərlərin mühümlüyünü qeyd ediblər. Latviya Seyminin spikeri İnara Murnietse və Riqa meri Nil Uşakovun Azərbaycana səfərlərinə hazırlıq məsələləri müzakirə edilib.
Azərbaycan səfiri Cavanşir Axundov aprelin əvvəllərində Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında baş vermiş hadisələr haqqında məlumat verib.
E.Rinkeviçs vurğulayıb ki, Latviyanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasına dair mövqeyi dəyişməz olaraq qalır. Latviya Azərbaycanın ərazi bütövlüyün dəstəkləyir və münaqişənin beynəlxalq hüquq normaları və prinsipləri çərçivəsində həllini dəstəkləyir.
Səfir Cavanşir Axundov Azərbaycanla Latviya arasında mədəni sahədə də əlaqələrin möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, Latviyada Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Latviya XİN-in rəhbəri E.Rinkeviçs Azərbaycan diasporunun fəallığını, onun ölkənin sosial-iqtisadi həyatında rolunu vurğulayıb.
Cavanşir Axundov qeyd edib ki, öz diplomatik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan ilə Latviya arasında siyasi, iqtisadi, mədəni sahələrdə əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün bütün səylərini səfərbər edəcək.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan presented copies of letters of credence to MFA of Latvia.
On April 20, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan Javanshir Akhundov presented copies of letters of credence to Minister of Foreign Affairs of this country Edgars Rinkevics.
After the official ceremony head of MFA of Latvia E.Rinkevics congratulated Ambassador on his appointment to this post and wished success in realizing diplomatic mission.
During the meeting opinion exchange about current condition and prospects for development took place, cooperation between both countries both on a bilateral and multilateral level, within international organizations. The need to expand trade and economic relations between Azerbaijan and Latvia was stressed. The preparatory work for the upcoming  Azerbaijani-Latvian business forum in Baku this autumn was noted.
The parties stressed the importance of mutual visits for further development of bilateral cooperation. Preparations for the forthcoming visit of the Speaker of the Saeima of Latvia Inara Murniece and Mayor of Riga Nil Ushakov in Azerbaijan were discussed.
Ambassador of Azerbaijan Javanshir Akhundov told about the events that took place in early April in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
E.Rinkevics stressed that Latvia's position on the Nagorno-Karabakh conflict remains unchanged.  Latvia supports territorial integrity of Azerbaijan and supports the resolution of the conflict within the norms and principles of international law. Ambassador Javanshir Akhundov brought to attention the importance of strengthening relations between Azerbaijan and Latvia in the cultural sphere, noting in particular the importance of the Days of Culture of Azerbaijan in Latvia.
Latvian Foreign Minister E.Rinkevics underlined activity of Azerbaijani Diaspora and its role in social and economic life of the country.
Ambassador Javanshir Akhundov noted that during his diplomatic mission will make every effort to further strengthen the relations between Azerbaijan and Latvia in the political, economic and cultural spheres.