Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın mülki şəxsləri və mülki obyektlərini ağ fosfor mərmisindən atəşə tutmasına dair XİN-in bəyanatı
2 aprel 2016-cı il tarixdən başlayaraq son gərginlik və hücum hərəkətləri zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri qəsdən və çoxsaylı əsasda Azərbaycanın mülki əhalisini və mülki obyektlərini ağır artilleriya və iri çaplı silahlardan atəşə tutmaqla bərabər, ağ fosfor kimi kimyəvi tərkibə malik olan mərmilərdən də istifadə edib.
Belə mərmilərdən birinin Azərbaycanın Tərtər rayonunun Əskipara kəndi ərazisinə atılması və təsadüfən ilkin hədəfdən yayınaraq becərilən pambıq tarlasına düşməsi faktı Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentlik (ANAMA) tərəfindən10 may 2016-cı il tarixində aşkarlanıb. Əgər bu mərmi Əskipara kəndinin əhalinin sıx məskunlaşdığı ərazisinə düşsəydi, çoxsaylı insan tələfatı və yaralanması ilə nəticələnə bilərdi.
Azərbaycanda akkreditə olunan xarici ölkələrin səfirliklərinin hərbi attaşeləri Ermənistan tərəfindən azərbaycanlı mülki əhaliyə qarşı bu tipli silahdan istifadə olunması faktına dair dərhal məlumatlandırıldı. Bu fakt 11 may 2016-cı il tarixində Əskipara kəndinə səfər zamanı 13 ölkədən 20 nümayəndə və hərbi attaşe, eləcə də ATƏT-in Minsk Konfransı tərəfindən münaqişə ilə məşğul olan ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Şəxsi Nümayəndəsinin səhra köməkçilərinin iştirakı ilə müşahidə edildi və sənədləşdirildi.
Araşdırma nəticəsində aşkar edildi ki, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atılan sursat D-4 (tüstülü mərmi) tipli 122 millimetrlik top mərmisidir. Daxilində 3,6 kiloqram P-4 (ağ fosforun kimyəvi kodu) tərkibli maddə olan mərminin ümumi çəkisi 27.07 kq-dır.
Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunun xüsusi istintaq şöbəsinin əməkdaşları mərminin tapıldığı ərazini təftiş etdilər. Azərbaycan Respublikasının Hərbi Prokurorluğunda Azərbaycan Respublikası CM-nin 29,120.2.7 (iki və daha çox şəxsi öldürməyə cəhd etmə), 29,120.2.12 (milli, irqi, dini ədavət və düşmənçilik niyyəti ilə adam öldürməyə cəhd etmə) və 116.0.16-cı (Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı dövlətlərarası müqavilələrlə qadağan edilmiş silahları, müharibə vasitələrini və üsullarını silahlı münaqişələrdə tətbiq etmə) maddələri ilə cinayət işi başlandı. Fakt üzrə Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğunda iş üzrə ibtidai istintaq davam etdirilir.
Şahid ifadələri, hala dair şəkillər, mərminin zərərsizləşdirilməsinə dair video görüntülər (sıx ağ tüstülü partlayış) (videoya bu keçiddən baxmaq olar: http://mod.gov.az/index2.php?content=news/2016/20160511_attasecebhe) həmçinin atəşin trayektoriyası və digər təqdim edilən çoxsaylı sübutlar təsdiq edir ki, Ermənistana məxsus sursat ağ fosfor mərmisidir və Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaxınlıqda yerləşən mövqelərindən atılıb.
Məlumdur ki, tərkibində ağ fosfor olan silahlar tənəffüs və həzm yolu ilə orqanizmə daxil olduqda və ya yanmış nahiyələr vasitəsilə sovrulduqda həddən ziyadə zəhərləyici xüsusiyyətə malikdir və insanın sağlamlığı üçün ağır fəsadlar törədə bilər. Belə silahlar dəri ilə təmasda olduqda hətta bəzən sümüyə qədər nüfuz etməklə ağır, qismən və ya tam dərin yanığa və kimyəvi yanıqlara səbəb olur. Dəri vasitəsilə sovrulmuş fosfor insan bədənində kifayət qədər uzun müddət qala bilir və ürək, böyrək, qara ciyərin zədələnməsi, bir sıra daxili orqanların çatışmamazlığı və yaxud ölümlə nəticələnir.
Beynəlxalq humanitar hüquqa görə, mülki əhali və yaxud mülki obyektlərə, meşələrə və ya digər əkin sahələrinə (Əskipara kəndindəki becərilən sahə kimi) ağ fosforlu silahlardan atəş açmaq BMT-nin 1980-ci il "Adi silahların konkret növləri haqqında konvensiya"nın Alışdırıcı Silahların İstifadəsi haqqında Qadağalar və ya Məhdudiyyətlərə dair III Protokolu ilə qadağan edilir.
Ermənistan Azərbaycanın mülki obyektlərini qəsdən hədəf alaraq yüksək partlayıcı gücə malik ağ fosfor maddəsi istifadə etməklə, 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarını, xüsusilə Dördüncü Cenevrə Konvensiyasında təsbit olunan beynəlxalq humanitar və insan haqları hüququ üzrə üzərinə götürdüyü öhdəlikləri kobud şəkildə pozur.
Ağ fosfor tərkibli silahları həmçinin, Ermənistanın da 2004-cü ildə qoşulduğu 1997-ci il Terrorçu partlayışlara qarşı mübarizəyə dair Beynəlxalq Konvensiyasına əsasən “alışdırıcı silahlar və ya qurğular” kimi də təsnif edilər bilər. Konvensiya hər hansı “layihələndirilmiş və ya bu imkanlara malik ölümlə nəticələnən, ciddi bədən xəsarəti və yaxud sağlamlığa ciddi ziyan vuran partlayıcı və ya alışdırıcı silah və ya qurğu”, yaxud da zəhərli kimyəvi, bioloji agentlər, toksinlər və ya radiasiya təsiri yaradan silaha tətbiq edilir.
Ermənistan Respublikasının bir dövlət kimi beynəlxalq səviyyədə qanunsuz əməllərinə görə daşıdığı məsuliyyəti ilə yanaşı, Ermənistan tərəfindən münaqişə dövründə beynəlxalq humanitar və insan haqları hüququnun pozulması beynəlxalq cinayət hüququna görə cinayət kimi töfsiv olunur.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyəti beynəlxalq hüququ kobud pozduğuna görə Ermənistanı qınamağa çağırır.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan mülki şəxsləri və mülki obyektlərinə qarşı istifadə etdiyi ağ fosfor mərmisi haqqında

Statement on the use of white phosphorus bomb by the armed forces of Armenia against civilians and civilian objects of Azerbaijan
In recent escalations and offensive actions starting from April 2, 2016, armed forces of Armenia among numerous instances of deliberate shelling on civilians and civilian objects of Azerbaijan with artillery and large-caliber weapons have also used shells containing chemicals such as white phosphorus.
One of such projectiles was shelled on Askipara village of the Tartar region of Azerbaijan, coincidentally it missed its prime target and landed on the cultivated cotton field and was found as an unexploded ordinance by Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) on May 10. If landed on the densely populated part of Askipara village, the projectile would have inflicted serious casualties and injuries among the civilians.
Military attaches of foreign embassies accredited in Azerbaijan have been immediately informed on the fact of usage of such weapon by Armenia against the Azerbaijani civilians. This case was observed and well documented on May 11 2016, during the visit to Askipara village of 20 representatives and military attachés from 13 countries, as well as field assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office on the conflict dealt with by the OSCE Minsk Conference.
The investigation has revealed that ammunition, which was fired by the armed forces of Armenia, is a D-4 type (smoke bomb) 122 mm artillery shell. It weights 27.07 kg and contains 3.6 kg of P4 (the chemical code of white phosphorus).
Special Investigation Unit of the Republic of Azerbaijan Military Prosecutor's Office inspected the territory where the shell was found. The Republic of Azerbaijan Military Prosecutor's Office has initiated a criminal case upon this fact under the following articles of Azerbaijan's Criminal Code: Article 29,120.2.7 (attempt to kill two or more people), 29,120.2.12 (attempt to kill on ethnic, racial or religious grounds) and 116.0.16 (use of weapons, means and methods of warfare prohibited by interstate agreements during an armed conflict). A preliminary investigation into the fact is underway in the Republic of Azerbaijan Military Prosecutor's Office.
Witness accounts, photos of the case, video footage from the defuse of the shell (explosion emitted a dense white smoke) (please, view the video link http://mod.gov.az/index2.php?content=news/2016/20160511_attasecebhe), as well as trajectory of fire presents numerous evidence that the shell which belonged to Armenia is a white phosphorus bomb and fired from the nearby positions of the armed forces of Armenia.
It is well known that weapons containing white phosphorus are extremely toxic when inhaled, ingested, or absorbed through burned areas and can have severe negative impacts on human health. Such weapons cause severe, partial to full-thickness thermal and chemical burns upon contact with skin, often down to the bone. Absorbed through the skin white phosphorus can survive long enough in the human body to damage the heart, kidney or liver, leading to multiple organ failure or death.
Consonant with general international humanitarian law, attacks on civilians or civilian objects as are attacks on forests or other kinds of plant cover (like cultivated area in Askipara village) with White Phosphorus shells are prohibited under the Protocol III on Prohibitions or Restrictions on the Use of Incendiary Weapons of the United Nations Convention on Certain Conventional Weapons (CCW or CCWC) of 1980.
Armenia with the intentional strike at civilian objects of Azerbaijan using high-explosive white phosphorous grossly violates its obligations under international humanitarian and human rights law, such as 1949 Geneva Conventions, and in particular the Fourth Geneva Convention.
Weapons containing white phosphorus can also qualify as ‘incendiary weapon or device’ under the 1997 International Convention for the Suppression of Terrorist Bombings which Armenia acceded in 2004. The Convention applies to any ‘explosive or incendiary weapon or device that is designed, or has the capability, to cause death, serious bodily injury or substantial material damage’ or a weapon that has these effects through toxic chemicals, biological agents, toxins, or radiation.
Alongside the Republic of Armenia’s responsibility as a State for internationally wrongful acts, violations by Armenia of international humanitarian and human rights law during the conflict amount to crimes under international criminal law.
The Republic of Azerbaijan urges the international community to condemn Armenia for such blatant violations of international law.
White phosphorus bomb shelled by the armed forces of Armenia against civilians and civilian objects of Azerbaijan