Latviya Azərbaycana Cənubi Qafqaz regionunda mühüm tərəfdaş kimi baxır
Azərbaycanın Latviyadakı səfiri Cavanşir Axundovun və Latviyanın rabitə naziri Uldis Auqulisin görüşündə Azərbaycan və Latviya arasında ticari-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın gələn həftə nəzərdə tutulan iclasının məsələləri müzakirə edilib.
Səfiri yeni təyinat münasibətilə təbrik edən nazir U.Auqulis Azərbaycan və Latviya arasında ikitərəfli münasibətlərin, o cümlədən nəqliyyat sahəsində münasibətlərin səviyyəsindən razı qaldığını bildirib. O qeyd edib ki, Latviya Azərbaycana Cənubi Qafqaz regionunda mühüm tərəfdaş kimi baxır.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən səfir C.Axundov nəqliyyat və logistika sahəsində Azərbaycanın potensialı, “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin, Astarada yük terminalının imkanları barədə məlumat verib. O bildirib ki, “Şimal-Cənub” Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin Əlaqələndirmə Mərkəzinin yaradılması barədə ilkin razılaşma əldə olunub.
Nazir U.Auqulis “ZUBR” konteyner zavodundan və bu layihə vasitəsilə Latviyanın İpək Yoluna qoşulması imkanlarından danışıb. Nazir vurğulayıb ki, Latviyanın nəqliyyat infrastrukturu – limanları, dəmir yolu vasitəsilə Azərbaycandan Avropa İttifaqına ixracın həcmini artırmaq üçün böyük imkanlar var. Latviya Azərbaycanın istehsalı olan mallara maraq göstərir. U.Auqulis deyib ki, Latviya limanları Azərbaycanın neft və neft məhsulları, metal, maşınqayırma, kimya sənayesi məhsulları, meyvə-tərəvəz, çay və digər kənd təsərrüfatı məhsulları kimi eksport mallarını emal etməyə qadirdir.
Səfir C.Axundov vurğulayıb ki, Latviya öz məhsulunu satmaq üçün Azərbaycan vasitəsilə yeni bazarlara, o cümlədən İran, Türkiyə və Pakistana çıxış əldə edə bilər.

Latvia considers Azerbaijan as an important partner in the South Caucasus.
During the meeting between the Azerbaijani ambassador Javanshir Akhundov and the Minister of Communications Uldis Auqulis the issues of the meeting on the intergovernmental commission on trade and economic cooperation scheduled for the next week were discussed.
The Minister U. Auqulis congratulated Ambassador with the new appointment and expressed satisfaction with the bilateral relation betweenAzerbaijanandLatvia, as well as the level of relation in the field of transport. He also noted thatLatviaseesAzerbaijanas an important partner in theSouth Caucasus.
Expressing gratitude for warm reception, Ambassador C. Akhundov spoke of the potential ofAzerbaijanin the field of transport, about  the “North-South” International Transport Corridor and the Astara cargo terminal. He emphasized that the preliminary agreement was reached on the establishment of theCoordinatingCenterof the “North-South” International Transport Corridor.
The Minister U. Auqulis spoke about “Zubr” Transport Corridor and about the possibilities of joining theSilk Roadthrough this project. The Minister stressed thatLatvia’s transport infrastructure – ports, railways have a great opportunity to increase exports fromAzerbaijanto European Union.Latviais interested in the production of Azerbaijani goods. U. Auqulis said thatportofLatviais able to export goods processing inAzerbaijanlike oil and oil products, metal, machinery, chemical products, fruits and vegetables, tea and other agriculture products.
Ambassador J.Akhundov emphasized that Latvia can gain access to their products to new markets including Iran, Turkey and Pakistan via Azerbaijan.