Riqada Azərbaycan-Latviya hökumətlərarası komissiyasının VI iclası keçirilib
İyunun 15-də Riqada iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Latviya hökumətlərarası komissiyasının VI iclası keçirilib.
İclasda hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri, Azərbaycanın nəqliyyat naziri Ziya Məmmədovun və Latviyanın nəqliyyat naziri Uldis Augulisin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətləri, eləcə də Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Cavanşir Axundov, Latviyanın respublikamızda səfiri Yuri Maklakov və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Komissiyanın gündəliyinə iki ölkə arasında nəqliyyat, iqtisadiyyat, informasiya texnologiyaları və kommunikasiyalar, kənd təsərrüfatı, ətraf mühitin mühafizəsi və regional inkişaf, təhsil, elm, turizm, səhiyyə, bank sahələrində əməkdaşlığa dair məsələlər daxil edilib.
Görüşdə nəqliyyat naziri Uldis Augulis bildirib ki, Azərbaycan Latviyanın mühüm iqtisadi tərəfdaşıdır. Prioritet sahələr ticarət dövriyyəsinin artırılması, birgə investisiya layihələri, beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərindən səmərəli istifadə, təhsil, kənd təsərrüfatı, tikinti, turizm, səhiyyə sahəsində əməkdaşlığı əhatə edir. Nazir bildirib ki, Latviya Azərbaycana ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyalar, qida sənayesi, əczaçılıq, sağlamlıq turizmi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirməyi təklif edir.
U.Augulis vurğulayıb ki, Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda tranzit və logistika sahəsində Latviyanın mühüm tərəfdaşıdır. Latviya mühüm nəqliyyat qovşağı, habelə yeni İpək Yolu və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin ayrılmaz hissəsidir. Nazir deyib: “Biz rəqib deyilik, tərəfdaşıq və qlobal tranzit marşrutları xəritəsində ümumi maraqlarımızı qoruyuruq”.
Azərbaycanın nəqliyyat naziri Ziya Məmmədov qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr daha da genişlənir. Avropa İttifaqının üzvü olan Latviya ilə əməkdaşlıq respublikamız üçün çox əhəmiyyətlidir. Nazir son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin çoxşaxəli dərinləşməsini məmnunluqla qeyd edib. Z.Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanda mövcud ictimai-siyasi vəziyyət xarici investisiyaların cəlb edilməsi üçün əlverişli şərait yaradır, Latviyanın dövlət və özəl təşkilatları ilə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar açır.
Azərbaycanın Latviyadakı səfiri Cavanşir Axundov ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan səfir Azərbaycanın ərazi bütövlüyü ilə əlaqədar dəyişməz mövqeyinə və Xocalı soyqırımı ilə bağlı Seymin qəbul etdiyi bəyanata görə Latviya hökumətinə təşəkkür edib.
Latviyanın Azərbaycandakı səfiri Yuri Maklakov bildirib ki, bu il Latviya hökuməti üzvlərinin Azərbaycana bir neçə rəsmi səfəri olacaq. Bu səfərlər Azərbaycan ilə Latviya arasında əməkdaşlığın inkişafına yeni təkan verəcək.
Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov 2015-ci ildə Azərbaycan ilə Latviya arasında ticarət dövriyyəsinin 9 milyon dollar təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, bu gün Azərbaycanda ticarət, sənaye, tikinti, bank və xidmətlər kimi sahələrdə Latviya kapitalı ilə 20 şirkət fəaliyyət göstərir.
Gündəlikdəki məsələlərin müzakirəsindən sonra yekun protokol imzalanıb. Sənəddə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində, o cümlədən Dağlıq Qarabağda istehsal edilən mal və xidmətlərin Latviya bazarlarına idxalı, ixracı və satışı, eləcə də bu ərazilərdə Latviya şirkətlərinin hər hansı iqtisadi fəaliyyətinin beynəlxalq hüquqa və Azərbaycan qanunvericiliyinə əsasən qeyri-qanuni olduğu vurğulanır. Yekun protokolda, həmçinin qeyd olunur ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində istehsal olunan məhsullar Azərbaycanın müvafiq strukturlarının sertifikatı olmadan Latviyaya buraxılmayacaq. Bununla yanaşı, sənəddə Azərbaycan ilə Latviya arasında ikitərəfli münasibətlərin bu dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsiplərinə əsaslandığı ifadə olunub.

On June 15, the VI meeting of the Azerbaijani-Latvian intergovernmental commission on economic, scientific-technical and cooperation was held in Riga
On June 15, the VI meeting of the Azerbaijani-Latvian intergovernmental commission on economic, scientific-technical and cooperation was held in Riga, in the Ministry of Transport of the Republic of Latvia. The meeting was held in accordance with the provisions of the "Agreement on economic, scientific-technical and cultural cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Latvia", signed on 3 October 2005 in Baku.
The meeting was attended by the Azerbaijani delegation headed by co-chairman of the intergovernmental commission from the Azerbaijan, the Minister of Transport Ziya Mammadov, the Latvian delegation headed by co-chairman of the intergovernmental commission of Latvia, the Minister of Transport Uldis Augulis, as well as the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Latvia Javanshir Akhundov, the Ambassador of the Republic of Latvia to Azerbaijan Yuri Maklakov, and representatives of the media.
The agenda of the Commission included issues of cooperation between the two countries in the transport sector, in the sphere of economics, information technology and communications, agriculture, environment and regional development, education and science, tourism, health care, banking cooperation.
Minister of Transport of Latvia Uldis Augulis in his welcome speech mentioned Azerbaijan as an important economic partner of Latvia. The priority areas of cooperation are the increase of trade circulation, joint investment projects, effective use of international transport corridors, and cooperation in education, agriculture, construction, tourism and health. The Minister emphasized that Latvia offers Azerbaijan to consider opportunities for cooperation in the field of clean technologies, food processing, pharmaceuticals, health and tourism.
U.Augulis stressed that Azerbaijan is an important partner of Latvia in the field transit and logistics in the South Caucasus. The Minister added that Latvia is an important transport hub and an integral part of the new Silk Road transport corridor North-South. We are not competitors, he said. We are the interaction partners and we develop a common vision of its niche in the global transit routes map.
The Minister of Transport of the Republic of Azerbaijan Ziya Mammadov said that the relations between Azerbaijan and Latvia are expanding. Co-operation with Latvia, which is a member of the EU, is considered very important for us. The Minister noted with satisfaction the deepening of the diversified ties between our countries in recent years. Existing socio-political situation in Azerbaijan, said Z.Mammadov, creates favorable conditions for attracting foreign investments and opens up opportunities for cooperation with public and private institutions in Latvia.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Latvia, Javanshir Akhundov noted the high level of bilateral relations. Referring to the basic problem of Azerbaijan's foreign policy - the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, the Ambassador thanked the Latvian government for its long-standing position on the territorial integrity of Azerbaijan and for adoption of statement on Khojaly genocide by the Latvian Saeima.
The Ambassador of the Republic of Latvia to Azerbaijan Yuriy Maklakov pointed out that this year the members of the Latvian Government will have a few official visits to Azerbaijan. These visits, the Ambassador emphasized, will give a new impulse to further development of cooperation between Azerbaijan and Latvia.
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Sahib Mammadov brought to the attention that the trade turnover between Azerbaijan and Latvia amounted to $ 9 million in 2015. Today, in Azerbaijan, noted Deputy Minister, 20 companies with Latvian capital operate in the areas such as trade, industry, construction, banking and services.
After discussing the agenda of the meeting, the final protocol was signed between two countries. The final protocol emphasizes that the import, export and placing on the markets of Latvian goods and services produced in the occupied territories of Azerbaijan, including Nagorno-Karabakh, as well as any economic activity of Latvian companies in these territories are illegal on the basis of International Law and the Azerbaijani Legislation. The document also reflects that the products manufactured in the occupied territories of Azerbaijan, will not be permitted in Latvia without obtaining a certificate from the relevant structures of Azerbaijan.
The final protocol also reflected that the bilateral relations between Azerbaijan and Latvia are based on the principles of respect for territorial integrity and sovereignty of States