04.04.2018-ci il tarixində Riqa şəhərində 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının yüzüncü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
Cari ilin 4 aprel tarixində Latviya Universitetinin akademik kitabxanasında azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyinə həsr olunmuş dəyirmi masa formatında anım tədbiri keçirilmişdir. Geniş tərkibdə həyata keçirilən tədbirdə Latviyanın tanınmış tarixçiləri, yerli jurnalistlər, Latviya XİN nümayəndələri, Latviyanın sabiq mədəniyyət naziri xanım Karina Petersone, Latviya Universitetinin professorları və Latviyada yaşayan diasporumuzun fəxri üzvləri iştirak etmişlər.
Tədbirdə çıxış edən səfir Cavanşir Axundov 1918-ci ildə Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı erməni quldurları və “Daşnaksutyun” partiyasının hərbi hissələri tərəfindən törədilmiş vəhşiliklər haqda ətraflı məlumat vermişdir.
Latviyalı tarixçilərin çıxışları zamanı 1918-1920-ci illərdə Latviyada baş verən siyasi hadisələr haqda ətraflı danışılmış və eyni zamanda Azərbaycanda sözügedən dövr ərzində baş verən proseslərlə müqayisəli təhlil aparılmışdır.
Tədbir çərçivəsində azərbaycanlıların soyqırımına həsr edilmiş qısa video çarx da nümayiş etdirilmişdir.

100th anniversary of 1918 Genocide against Azerbaijani people commemorated in Riga on 04.04.2018
On 4th of April, 2018 the Embassy of the Republic of Azerbaijan organised a commemorative event in the format of a round table discussion at the Academic Library of the University of Latvia dedicated to the centenary of the Genocide of Azerbaijanis. The event gathered together noted Latvian historians, members of local mass media, representatives of the Latvian Foreign Ministry, former Minister of Culture of Latvia Mrs. Karina Pētersone, professors of the University of Latvia, and noted members of Azerbaijani diaspora.
At the event Ambassador Javanshir Akhundov provided extensive information regarding atrocities carried out against Azerbaijani civilians by Armenian bandits and military formations of the “Dashnaktsutyun” party in year 1918.
During their speech Latvian historians spoke extensively regarding political events in Latvia during 1918-1920 and made comparative analysis with similar processes that took place in Azerbaijan during that period.
Within the frame of the event a short documentary about the Genocide of the Azerbaijanis was screened.