Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif arasında telefon danışığı baş tutub
Cari ilin 17 iyul tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı nazir Məhəmməd Cavad Zərif Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri təyin olunması münasibətilə Ceyhun Bayramovu təbrik edərək, ona fəaliyyətində müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Nazirlər möhkəm tarix və mədəni köklər üzərində qurulan ikitərəfli münasibətlərin gündəliyində duran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğulayaraq, həmkarına Ermənistan silahlı qüvvələrinin sərhəd bölgəsinin Tovuz rayonu istiqamətində  hərbi təxribatı və hazırkı gərgin vəziyyət barədə məlumat verib. Yalnız işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarından çıxarılmasının və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasının bölgədə dayanıqlı sülh, təhlükəsizlik və rifaha gətirə biləcəyi vurğulanıb. Bu xüsusda, nazir Ceyhun Bayramov İranın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək nümayiş etdirilməsi ilə bağlı mövqeyinə görə təşəkkürünü ifadə edib.
İranlı nazir Məhəmməd Cavad Zərif münaqişənin həlli ilə bağlı irəliləyişin əldə edilməsi üçün yardımçı olmağa ölkəsinin hər zaman hazır olduğunu qeyd edib.

Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Mohammad Javad Zarif, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
On July 17, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Mohammad Javad Zarif, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran.
During the telephone conversation, Mr.J.Zarif congratulated Mr. J.Bayramov on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and wished him every success in his activities.
The Ministers exchanged views on a number of issues on the agenda of the bilateral relations based on strong historical and cultural roots.
Stressing the importance of ensuring peace and security in the region Minister J. Bayramov briefed his counterpart on the military provocation committed by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz region along the Azerbaijan-Armenia border and the current escalated situation in the region. It was emphasized that only the withdrawal of the occupying Armenian armed forces from the occupied Nagorno-Karabakh and adjacent regions of the Republic of Azerbaijan and the return of IDPs to their homes can ensure the lasting peace, security, and prosperity in the region. In this regard, Minister Jeyhun Bayramov thanked Iran for its position on supporting the territorial integrity of Azerbaijan.
Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif noted that his country is always ready to provide assistance in achieving progress towards the resolution of the conflict.