No:041/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Avropa İttifaqının sözçüsünün erməni hərbçilərinin azadlığa buraxılması ilə əlaqədar açıqlaması ilə bağlı şərhi
Avropa İttifaqının (Aİ) sözçüsü tərəfindən 5 erməni hərbçinin azadlığa buraxılması ilə əlaqədar açıqlamanın verilməsi təəccüb doğurur. Məlum olduğu kimi, Azərbaycanlı girovlar Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyev Ermənistan tərəfindən 7 ilə yaxın müddət ərzində əsarətdə saxlanılmış və bu vəziyyətə Aİ biganə münasibət göstərmişdir.
Vurğulamaq istərdik ki, Aİ tərəfindən son hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistan tərəfindən “Smerç” raketlərindən istifadə edilərək Azərbaycanlı dinc insanların hədəfə alınması, 100-dən çox mülki şəxsin qətlə yetirilməsi, eləcə də Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə 4000-dən çox azərbaycanlının itkin düşməsi ilə bağlı bu günədək hər hansı açıqlama verilməmiş, münasibət bildirilməmişdir.
Aİ tərəfinə xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə məqsədli şəkildə yeridilən 62 nəfər hərbi əsir deyil. Onlar müharibədən az qala 20 gün keçdikdən sonra, hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı üçtərəfli bəyanat imzalandıqdan sonra Azərbaycan ərazilərinə göndərilən Ermənistan hərbi qulluqçularıdır. Onlar Azərbaycan Ordusunun olduğu ərazilərə müdaxilə etmişlər. Bu terrorçu-diversant qrupu tərəfindən törədilmiş terror aktları nəticəsində Azərbaycanlı hərbçilər Turan Əliyev, Rahil Əkbərov, Hacırza Rzayev, Raqib Əzizov həlak olmuş, bir nəfər mülki şəxs Seymur Rzayev ağır yaralanmışdır.
Nə beynəlxalq humanitar hüquqa, nə də heç bir konvensiyaya əsasən bu şəxslər hərbi əsir hesab edilmirlər. Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericiliyinə uyğun olaraq, terror aktları törədən bu insanlar cinayət məsuliyyətinə cəlb olunublar və onların istintaqı davam etdirilir.
Aİ rəsmisinin Azərbaycanla bu tərzdə danışması qəbuledilməzdir. Azərbaycan yalnız bərabərhüquqlu münasibətləri qəbul edir. Kim Azərbaycanla bu şəkildə danışmağa cəhd edərsə, adekvat cavabla üzləşəcəkdir.
Qeyd etmək istərdik ki, bu birtərəfli və ikili standartlara əsaslanan yanaşma Aİ-nin Azərbaycanla əlaqələrinə xələl gətirə bilər.

No:041/21, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement by EU Spokesperson on the Release of Armenian servicemen
The statement by the spokesperson of the European Union (EU) in connection with the release of 5 Armenian servicemen is surprising. As it is known, Azerbaijani hostages Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev were held captive by Armenia for about 7 years and the EU remained indifferent to this situation.
We would like to emphasize that to date, the EU has not made any statement and has not expressed any reaction to the fact that during the latest military operations Armenia, using "Smerch" missiles, targeted at peaceful Azerbaijani civilians, killed more than 100 civilians, and more than 4,000 azerbaijanis went missing during the First Karabakh War.
We would like to remind the EU that 62 people who were purposefully introduced into the liberated territories of Azerbaijan are not prisoners of war. They are Armenian servicemen sent to Azerbaijan almost 20 days after the war, after the signing of a trilateral statement on the cessation of hostilities. They invaded the territories where the Azerbaijani Army was located. Azerbaijani servicemen Turan Aliyev, Rahil Akbarov, Hajirza Rzayev, Ragib Azizov were killed and one civilian Seymur Rzayev was seriously wounded as a result of terrorist acts committed by this terrorist-saboteur group.
These persons are not considered prisoners of war either under international humanitarian law or under any convention. In accordance with the relevant legislation of the Republic of Azerbaijan, these people who committed terror acts have been prosecuted and their investigation is underway.
It is unacceptable for the EU official to talk to Azerbaijan in this way. Azerbaijan accepts only equal relations. Anyone who tries to talk to Azerbaijan in this way will receive an adequate response.
We would like to note that this unilateral and double-standard approach could damage the EU's relations with Azerbaijan.