Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Latviya Prezidenti Eqils Levits ilə görüşüb
Fevralın 3-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Latviyaya rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Prezidenti Eqils Levits ilə görüşüb.
Latviya Prezidenti Milli Məclisin sədrini salamlayaraq, Azərbaycanın Latviya üçün dost ölkə olduğunu vurğulayıb. O, ölkəsinin Azərbaycan ilə əlaqələrin müxtəlif istiqamətlərdə daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Latviya Prezidenti ölkəsinin hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini və bundan sonra da bu dəstəyin davam edəcəyini bildirib.
İqtisadi sahədə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyindən danışan Eqils Levits COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizə istiqamətində Latviyada görülən işlər və pandemiya ilə bağlı cari vəziyyət barədə Milli Məclisin sədrinə məlumat verib, Azərbaycanın COVID-19 pandemiyasına qarşı mübarizəyə dair təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirib. Azərbaycan və Latviyanın beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT çərçivəsində yaxşı əməkdaşlıq etdiyini qeyd edib.
Sahibə Qafarova nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Latviya Prezidentinə çatdırıb. Spiker bu səfərin onun Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri kimi Latviyaya ilk səfəri olduğunu qeyd edib və ümidvar olduğunu bildirib ki, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər və aparılan müzakirələr ikitərəfli əlaqələrin, həmçinin parlamentlərarası münasibətlərin inkişafına öz töhfəsini verəcək.
Azərbaycan və Latviyanın dost və strateji tərəfdaş ölkələr olduqlarını deyən Milli Məclisin sədri xalqlarımız arasındakı dostluq münasibətlərinin tarixinə nəzər salıb.
Multikulturalizmin Azərbaycan xalqının həyat tərzi olduğunu deyən Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda müxtəlif dinlərin və millətlərin nümayəndələri sülh və mehribanlıq şəraitində yaşayırlar.
İki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinə toxunan Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, bu sahədə səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Bu əməkdaşlıqda qarşılıqlı səfərlərin və parlament dostluq qruplarının xüsusi rolu var. Spiker parlamentlərimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsindəki qarşılıqlı əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edib.
2021-ci ilin iyun ayında Latviya parlamentinin dostluq qrupunun nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərini xatırlayan Sahibə Qafarova Latviyalı deputatların İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistanın Gəncəyə raket hücumları nəticəsində dağıdılmış əraziləri və işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli şəhərlərində hər şeyi gözləri ilə gördüklərini deyib. Milli Məclisin sədri dostluq qrupunun Xocalı soyqırımı, həmçinin Ermənistanın sərhədimizdə törətdiyi təxribatlarla bağlı bəyanatlarının, Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi münasibətilə onların dəstək və təbrik məktublarının Azərbaycanda yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova 30-cu ildönümü yaxınlaşan Xocalı soyqırımı barədə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində qazandığı Qələbədən danışaraq diqqətə çatdırıb ki, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil və regionda yeni reallıq yaranıb. Azərbaycan Ermənistana suverenliyin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanması, regionda bütün kommunikasiyaların bərpası və münasibətlərin normallaşmasına gətirib çıxaracaq sülh sazişinin imzalanması ilə bağlı bir sıra təkliflər verib. Biz müharibədən yox, sülh və gələcək haqqında danışmaq istəyirik. Sahibə Qafarova deyib ki, Ermənistan regionda yeni yaranmış reallığı düzgün qiymətləndirməli, regionda sülh və sabitliyin bərqərar olması istiqamətində üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirməlidir.

The Chair of Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the President of Latvia Egils Levits
Welcoming the Chair of the Milli Majlis, the Latvian President stressed that Azerbaijan is a friendly state to Latvia. President Levits said his country is interested in further developing relations with Azerbaijan in different areas. The Latvian President pointed that his country has always supported the territorial integrity of Azerbaijan and will continue to do so.
Speaking about the importance of further deepening economic cooperation, Egils Levits briefed the Chair on the current situation with the pandemic and on the work realized by Latvia to combat the COVID-19 pandemic as well as praised Azerbaijan's initiatives to combat this pandemic. He noted that Azerbaijan and Latvia have good cooperation within international organizations, including the United Nations.
Sahiba Gafarova thanked for the high hospitality shown to the delegation and conveyed the greetings of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the President of Latvia. It was also noted that this is the first visit of Sahiba Gafarova to Latvia in her capacity of Chair of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. The Chair of Milli Majlis expressed hope that the meetings and discussions held during the visit would contribute to the development of bilateral relations, as well as inter-parliamentary relations.
Noting that Azerbaijan and Latvia are friendly and strategic partners, the Chair of the Milli Majlis touched upon the history of friendly relations between the people of the two countries.
Noting that multiculturalism is a way of life of the Azerbaijani people, Sahiba Gafarova underlined that representatives of different religions and nationalities live peacefully and friendly in Azerbaijan.
The Chair also outlined the fruitful cooperation between the two countries established in the area of inter-parliamentary relations. Mutual visits and parliamentary friendship groups play special role in this cooperation. The Chair expressed appreciation for the mutual cooperation of two parliaments within international organizations.
Recalling the visit to Azerbaijan of the delegation of the Friendship Group of the Latvian Parliament in June 2021, Sahiba Gafarova said that Latvian MPs saw with their own eyes everything with regard to the territories destroyed by Armenian rocket attacks on Ganja during the Second Karabakh War as well as in the liberated cities of Agdam and Fizuli. The Chair of the Milli Majlis noted that the statements of the friendship group on the Khojaly genocide, as well as on provocations committed by Armenia on our borders, their letters of support and congratulations on the liberation of our lands in the result of the Patriotic War were highly appreciated in Azerbaijan.
During the meeting, Sahiba Gafarova gave detailed information about the Khojaly genocide, which 30th anniversary is approaching.
Speaking about the victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War, Sahiba Gafarova stressed that today the conflict between Armenia and Azerbaijan no longer exists and a new reality has emerged in the region. Azerbaijan has made a number of proposals to Armenia on mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, the beginning of the process of delimitation and demarcation of borders, the restoration of all communications in the region and the signing of a peace agreement that will lead to normalization of relations. “We want to talk about peace and the future, not war”. Sahiba Gafarova said that Armenia must properly assess the new reality in the region and fulfill its obligations to establish peace and stability in the region.