No:150/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar bəyanatı
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan digər şəhər və qəzalarda xüsusi qəddarlıqla kütləvi qırğınlar törədilib və on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib. Bu hadisələrin qurbanlarının xatirəsini anır və gələcəkdə bu kimi faciələrin qarşısının alınması üçün bu yaddaşın qorunub saxlanılmasını vacib hesab edirik.
Qafqazın Fövqəladə Komissarı, etnik erməni olan Stepan Şaumyan etiraf edirdi ki, Azərbaycanlılara qarşı olan qırğınlarda Bakı Sovetinin 6000 və Daşnaksutyun partiyasının 4000 silahlı əsgəri iştirak edib.[1]
Azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı Bakı ilə yanaşı, Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qars bölgələrini də əhatə etdi. 1918-ci ilin ilk beş ayı ərzində təkcə Qubada xüsusi vəhşiliklə 16.000-dən artıq insan öldürüldü, 167 kənd məhv edildi. Quba rayonu ərazisində 2007-ci ildə aşkar olunmuş kütləvi məzarlıq ermənilərin törətdiyi qeyri-insani əməllərin əyani sübutunu təşkil edir.
1918-ci ilin mart qırğınları radikal millətçi ermənilərin azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasəti əsasında əvvəlcədən hazırlanmış və qəddarcasına həyata keçirilən siyasəti idi.
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hökuməti ermənilərin törətdikləri ağır cinayətlərin araşdırılması üçün 1918-ci ildə Fövqəladə İstintaq Komissiyası yaratmış, Komissiyanın üzə çıxardığı həqiqətlərin xalqın yaddaşında hifz edilməsi və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün bir sıra tədbirlər görmüşdür. Müxtəlif millətlərin, o cümlədən ruslar, yəhudilər, polyaklar, gürcülər və hətta ermənilər olmaqla, həmin dövrün ən yaxşı hüquqşünaslarının təmsil olunduğu Fövqəladə İstintaq Komissiyası sübutlar əsasında dinc əhaliyə qarşı müxtəlif cinayətlərə görə təqsirləndirilən 194 nəfər barəsində cinayət işi açdı və törətdikləri cinayətlərə görə Bakıda 24 və Şamaxıda təxminən 100 nəfər həbs olundu.
Lakin Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra bu proses dayandırıldı, baş verənlərin sona qədər təhqiq edilməsinin və ona müvafiq siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin qarşısı alındı. Yalnız 80 il sonra - 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə adekvat siyasi qiymət verildi və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildi.
Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün yad edilməsi keçmişdə və müasir mərhələdə azərbaycanlıların qırğın və etnik təmizləmələrə məruz qalması barədə dünya ictimaiyyətinin məlumatlandırılmasında mühüm rol oynayır.
Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən hərbi təcavüz siyasəti çərçivəsində Ermənistan tərəfindən Azərbaycanlılara qarşı etnik zəmində cinayətlər davam etdirildi. Ermənistanın özündə və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində bir milyon azərbaycanlı etnik təmizləmənin qurbanı oldu. Ermənistan, 1992-ci ilin fevralında Xocalı soyqırımı da daxil olmaqla, soyqırımı aktları, çoxsaylı hərbi cinayətlər və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətdi. Ermənistan silahlı qüvvələri 44 günlük müharibə zamanı Azərbaycanın Gəncə, Bərdə, Tərtər və digər şəhərlərinin dinc insanlarını məqsədyönlü şəkildə raket hücumlarının hədəfinə çevirdi. Beləliklə də, Ermənistan bir əsr öncəki Mart qırğınının xatirələrini geri qaytardı.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı bu günədək törədilən soyqırımı, bəşəriyyət əleyhinə cinayət, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləməyə əsaslanan məqsədyönlü siyasəti qəti şəkildə pisləyir və bu qəbildən olan qeyri-insani cinayətlərin qarşısının alınması və gələcəkdə təkrarlanmaması üçün Ermənistanın cəzasızlığına son qoyulmasının vacibliyini vurğulayırıq. Azərbaycan, öz növbəsində sülhü təmin etmək və cəzasızlığa son qoymaq üçün bütün lazımı hüquqi tədbirləri görəcəkdir.

No:150/22, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on March 31 - Day of Genocide of Azerbaijanis
In March-April 1918, massacres were committed with utmost cruelty in the city of Baku, as well as other towns and districts of the Baku Province by the dashnak-bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Council (Baku Soviet), and tens of thousands of civilians were killed only for their ethnic and religious affiliation. We commemorate the victims of these events and consider it important to preserve this memory in order to prevent similar tragedies in the future.
Ethnic Armenian Stepan Shaumian, the Commissar Extraordinary for the Caucasus, admitted that 6,000 armed soldiers of the Baku Soviet and 4,000 from the Dashnaksutyun party participated in the massacres against the Azerbaijani people.[1]
The genocide carried out against the Azerbaijanis along with Baku covered also Shamakhi, Guba, Iravan, Zangezur, Karabakh, Nakhchivan and Kars regions. During the first five months of 1918, more than 16,000 people were murdered with utmost cruelty in Guba province alone; a total of 167 villages were destroyed. Mass graves discovered in Guba region in 2007 constitute clear evidence of the inhumane acts committed by Armenians.
March massacres of 1918 were well prepared and ruthlessly implemented act by radical nationalist Armenians against Azerbaijanis on the grounds of racial discrimination and ethnic cleansing.
The Government of the Azerbaijan Democratic Republic established in 1918 the Extraordinary Investigation Commission in order to investigate the serious crimes perpetrated by Armenians and has taken a number of measures to preserve the true facts revealed by the Commission in the memory of the people and to inform the world community about these atrocities. The Extraordinary Investigation Commission which was comprised of the best lawyers of that time representing different nationalities – Russians, Jewish, Polish, Georgians and even Armenians, based on the evidences launched criminal cases against 194 individuals accused of different crimes against the peaceful population; 24 individuals in Baku and about 100 individuals in Shamakhi had been arrested for perpetrated crimes.
However, this process had been suspended after the demise of the Azerbaijan Democratic Republic, a full investigation of the events and its political-legal assessment had been prevented. Only after 80 years – on March 26, 1998 the adequate political assessment was given to these horrific events by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On the Genocide of Azerbaijanis", signed by National Leader Heydar Aliyev and 31 March was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis.
The commemoration of the Day of Genocide of Azerbaijanis plays an important role in informing the world community about the massacre and ethnic cleansing of Azerbaijanis in the past and present.
Through the policy of military aggression against Azerbaijan, which lasted for almost 30 years, Armenia continued to commit crimes against Azerbaijanis on ethnic grounds. One million Azerbaijanis fell victim to ethnic cleansing in Armenia and in occupied territories of Azerbaijan. Armenia also committed numerous war crimes, crimes against humanity, and acts of genocide, including the Khojaly Genocide of February 1992. During the 44-day war, the Armenian armed forces deliberately targeted peaceful population of Ganja, Barda, Tartar and other cities of Azerbaijan with missile attacks. In doing so, Armenia has brought back the memories of a century ago March Massacre.
We strongly condemn the deliberate policy pursued by Armenia, based on genocide, crimes against humanity, racial discrimination and ethnic cleansing, committed so far against the Azerbaijani people, and we emphasize the importance of ceasing Armenia's impunity in order to prevent the recurrence of these inhumane crimes in the future. Azerbaijan from its side will take all necessary legal measures to ensure peace and end impunity.