İlham Əliyevin Davosda Latviya Prezidenti ilə görüşü olub
Yanvarın 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Davosda Latviya Respublikasının Prezidenti Egils Levits ilə görüşü olub.
Görüşdə Prezident İlham Əliyev Latviyaya səfərlərini məmnunluqla xatırlatdı və Prezident Egils Levitsi Azərbaycana səfərə dəvət etdi.
Dəvəti minnətdarlıqla qəbul edən Prezident Egils Levits Azərbaycanın Latviyanın çox önəmli tərəfdaşı olduğunu bildirdi.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Avropa İttifaqı əlaqələrinə də toxunuldu. Latviyanın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əlaqələrini daim dəstəklədiyi qeyd olundu. Həmçinin Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində və qaza tələbatının ödənilməsində oynadığı rol yüksək qiymətləndirildi. Azərbaycanın Avropa İttifaqı ölkələrinə potensial elektrik enerjisi ixrac edən ölkə kimi imkanlarının artacağı bildirildi, bu xüsusda Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi ilə bağlı ötən ilin dekabrında Buxarestdə imzalanan Sazişin əhəmiyyəti qeyd edildi.
Söhbət zamanı Azərbaycanın Orta Dəhlizdə yerləşən ölkə olaraq Mərkəzi Asiya ilə Avropa İttifaqı arasında mühüm nəqliyyat daşımalarının həyata keçirilməsində önəmli rolu vurğulandı.
Görüşdə Latviya ilə Azərbaycan arasında BMT və digər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri də qeyd olundu. Latviya Prezidenti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi fəaliyyətini xüsusi qeyd etdi.
Prezident Egils Levits, həmçinin Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində bir sıra təşəbbüslərə imza atdığını bildirdi, xüsusilə COVID-19-a qarşı mübarizə istiqamətində uğurlu fəaliyyətini vurğuladı.

Ilham Aliyev met with President of Latvia in Davos
In Davos, President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan met with President Egils Levits of the Republic of Latvia.
President Ilham Aliyev reflected on his trip to Latvia and extended an invitation to President Egils Levits to visit Azerbaijan.
President Egils Levits graciously accepted the invitation and stated that Azerbaijan is a vital partner for Latvia.
During the conversation, they discussed relations between Azerbaijan and the European Union. It was highlighted that Latvia consistently supports Azerbaijan's relations with the European Union. Azerbaijan's contribution to Europe's energy security and gas supply was also praised. It was emphasized that Azerbaijan's opportunities as a potential electricity exporter to the countries of the European Union would increase. In this regard, the significance of the Agreement on developing and transmitting green energy between Azerbaijan, Georgia, Romania, and Hungary that was signed in Bucharest last December was emphasized.
The parties stressed the significance of Azerbaijan's Middle Corridor location in facilitating vital traffic between Central Asia and the European Union.
During the discussion, cooperation between Latvia and Azerbaijan within the United Nations and other international organizations was also reviewed. The President of Latvia praised the efforts of Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, as Chairman of the Non-Aligned Movement.
President Egils Levits also noted that Azerbaijan proposed various initiatives as part of its Non-Aligned Movement presidency, highlighting, in particular, the success of its efforts to combat COVID-19.