Azərbaycan və Latviya prezidentləri mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər
Martın 8-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Latviya Respublikasının Prezidenti Egils Levits mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin bəyanatı
- Cənab Prezident.
Əziz qonaqlar.
Xanımlar və cənablar.
Azərbaycana rəsmi səfəri çərçivəsində Latviya Prezidentini qəbul etməkdən çox məmnunam. Biz bu yaxınlarda Davosda görüşdük. Mənim dəvətimi qəbul edib ölkəmizə səfərə gəldiyinə görə cənab Prezidentə minnətdaram. Sabah biz X Bakı Qlobal Forumunda bir yerdə olacağıq. Həmçinin mən bu fürsətdən istifadə edərək belə mühüm beynəlxalq tədbirdə iştirak etdiyinə görə cənab Prezidentə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Ölkələrimiz arasında münasibətlər çox uğurla inkişaf edir. Latviya və Azərbaycan strateji tərəfdaşlardır. Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannamə bir neçə il bundan əvvəl imzalanıb. Biz həqiqətən strateji tərəfdaş kimi addımlar atırıq. Çox fəal siyasi dialoqumuz var. Mən Latviyada dəfələrlə səfərlərdə, o cümlədən rəsmi səfərdə olmuşam. Latviya prezidentləri bir neçə dəfə Azərbaycana səfərlər ediblər. Əlbəttə ki, cənab Prezidentin bugünkü səfəri sıx əməkdaşlığımızın yaxşı təzahürüdür. Çox fəal birgə iqtisadi komissiyamız var. O, dövri olaraq görüşlər keçirir. Yadımdadır, sonuncu dəfə belə görüş ötən il baş tutub.
Hesab edirəm ki, siyasi dialoq və iqtisadi əməkdaşlıq aramızda sıx münasibətlərin qurulmasında qarşılıqlı siyasi iradəmizi göstərir. Həmçinin Latviya Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında çox uğurla inkişaf edən əməkdaşlıqda mühüm rol oynayır. Biz Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Bəyannaməni, yaxud sazişləri Avropa İttifaqının 9 üzvü ilə imzalamışıq və ya qəbul etmişik. Bu isə üzv dövlətlərin üçdəbiri deməkdir. Bu, Avropa Komissiyası ilə Azərbaycanda hazırda razılaşdırılan müqavilə üçün həqiqətən yaxşı platformadır. Sazişin əksər hissəsi artıq razılaşdırılıb. Biz son addım atmalıyıq və ümid edirik ki, bu tezliklə baş tutacaq. Eyni zamanda, Azərbaycan Avropa İttifaqı üçün enerji təchizatı sahəsində daha əhəmiyyətli tərəfdaşa çevrilir. Biz Avropa Komissiyası tərəfindən hər zaman etibarlı tərəfdaş sayılmışıq. Bu gün biz nefti, təbii qazı, elektrik enerjisini, neft-kimya məhsullarını, neft məhsullarını ixrac edirik. Ümid edirik ki, bu yaxınlarda yaşıl enerjini ixrac etməyə başlayacağıq. Azərbaycan, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında müvafiq razılaşma Avropa İttifaqı Komissiyasının xanım sədrinin iştirakı ilə ötən ilin dekabr ayında Buxarestdə imzalandı. Bir sözlə, bu, Cənub Qaz Dəhlizi kimi meqalayihənin başa çatmasından dərhal sonra, sözün əsl mənasında, digər qlobal meqa layihədir.
Azərbaycanın Avropaya qaz təchizatı ilbəil artır. Ötən il biz Avropa Komissiyası ilə Enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Saziş kimi mühüm sənədə burada imza atdıq. Biz bunun əsasında, bu yaxınlarda yaradılmış şaxələndirilmiş marşrutlarla qaz təchizatımızı artırırıq. Lakin əlbəttə, təkcə enerji təhlükəsizliyi Azərbaycanı Avropa ilə birləşdirmir. Daşımalar, təhsil, ticarət kimi digər sahələr də var. Avropa İttifaqı əsas ticari tərəfdaşımızdır. Birmənalı olaraq, gələn illərdə Avropa İttifaqı ilə ticarət həcmi artacaq. Çünki artıq söylədiyim kimi, biz qaz təchizatımızı artıracağıq, yaşıl enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin ixracına bu yaxınlarda başlayacağıq. Bir sözlə, Latviya Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında sıx əməkdaşlıqda hər zaman çox mühüm və müsbət rol oynamışdır. Bu, o cümlədən Azərbaycan və NATO arasında əməkdaşlığa da aiddir və o, çox uğurla inkişaf edir. Biz latviyalı dostlarımıza belə davamlı dəstəyə görə çox minnətdarıq. İkitərəfli münasibətlərə gəldikdə, nəzərdən keçirəcəyimiz bir çox məsələlər var. Bu vaxta qədər gündəlik kifayət qədər genişdir.
Bu gün mən, həmçinin cənab Prezidentə Cənubi Qafqazda vəziyyətlə, xüsusən də Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması ilə bağlı məlumat verdim. Ümid edirik ki, Ermənistan sülh sazişi təklifi ilə bağlı şərhlərimizə müsbət cavab verəcək. Biz bir az öncə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan təklifimizi verdik. Sonra Ermənistandan şərhləri aldıq və onların şərhləri ilə bağlı öz şərhlərimizi göndərdik. Bu, baxılma prosesindədir. Ümid edirik ki, biz güclü siyasi iradəni, həmçinin Ermənistan tərəfindən görəcəyik və onlar düzgün qərar qəbul etsinlər və işğal dövründə olduğu kimi vaxtı udmağa çalışmasınlar. Biz 28 il danışıqlar aparmışıq. Əfsuslar olsun ki, bu, ciddi hərbi əməliyyatlarla nəticələndi və nəticədə Azərbaycan əraziləri azad olundu. Biz bunu güc tətbiqi ilə etdik. Əfsuslar olsun. Halbuki Ermənistan özünü konstruktiv aparsaydı, biz bunu siyasi vasitələrlə də edə bilərdik.
Hazırda iki ölkə arasında sülh müqaviləsini ciddi müzakirə etdiyimiz dövrdə, biz gözləyirik ki, Ermənistan vaxt itirməyəcək və bir çox beynəlxalq iştirakçıların dəstəklədiyi təklifimizə müsbət cavab verəcək. Ərazilərimizdə dağıntılara və uzunmüddətli işğala baxmayaraq düşünürük ki, ədavət səhifəsi çevrilməlidir. Biz gələcəyə baxmalıyıq və sülh şəraitində yaşayan Cənubi Qafqazı qurmalıyıq. Biz Baltik ölkələri arasında sıx əməkdaşlıq və inteqrasiyanın faydasını görürük. Biz uzun illər eyni ölkədə bir yerdə yaşamışıq. Onlar sıx əməkdaşlığın qurulmasına müvəffəq oldular. Hazırda uzun illərdir ki, onlar Avropa İttifaqının və NATO-nun üzvləridir. Onlar uğurla inkişaf edirlər. Əfsuslar ki, Cənubi Qafqazda fərqli vəziyyətdir. Bizdə müharibələr, separatizm, terrorçuluq, ekstremizm olub. Hazırda buna son qoyulmalıdır və əgər bu baş tutarsa, onda keçmiş SSRİ-nin Baltik ölkələri kimi Cənubi Qafqazın da dinc və çiçəklənən inkişaf şansı olacaq.
Cənab Prezident, bizimlə olduğunuza görə sizə bir daha minnətdarıq. Dəvətimi qəbul etdiyinizə görə təşəkkür edirəm. Sizə Azərbaycanda xoş səfər arzulayırıq.
x x x
Sonra Latviya Prezidenti bəyanatla çıxış etdi.
Prezident Egils Levitsin bəyanatı
- Prezident Əliyev. Məni Azərbaycana səfərə dəvət etdiyinizə görə minnətdaram. Biz iki ay öncə Davosda görüşdük.
Biz diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyini qeyd etməyi planlaşdırırıq. Otuz il ərzində ikitərəfli münasibətlərimiz çox yaxşı və uğurla inkişaf edib. Aramızda təşviq edə biləcəyimiz bir çox ikitərəfli məsələlər var, o cümlədən biz qlobal, beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlıq etməliyik.
İqtisadi münasibətlərimizə gəldikdə, ötən il tendensiya müsbət olub. Bu gün Latviya və Azərbaycanın iş adamları arasında, həmçinin biznes-forum olacaq. Biz İKT, ağıllı enerji, yaşıl texnologiyalar və artıq qeyd etdiyiniz kimi, nəqliyyat və daşımalar sahəsində imkanların nəzərdən keçirilməsində maraqlıyıq.
Həmçinin bəyan edə bilərəm ki, milli aviaşirkətimiz “airBaltic” bu ilin may ayında Riqa ilə Bakı arasında birbaşa uçuşları bərpa etməyə hazırlaşır. Beləliklə, Latviya turistlərinin Azərbaycana gəlməsi və Sizin vətəndaşların Latviyaya getməsi, o cümlədən işgüzar dairələrin səfərləri asanlaşacaq.
İkitərəfli səviyyədə əlaqələrlə bağlı demək istərdim ki, Avropa İttifaqının (Aİ) üzv dövləti kimi Latviya Aİ ilə Azərbaycan arasında sıx əməkdaşlıqda maraqlıdır. Latviya Aİ ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunu alqışlayır. Hazırda Azərbaycan Avropa İttifaqına enerji təchizatının şaxələndirilməsində və Aİ-nin enerji təhlükəsizliyinə töhfə verilməsində çox mühüm rol oynayır. Biz, həmçinin bərpaolunan enerji sahəsində daha sıx əməkdaşlıq etmək arzusundayıq.
Təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığa gəldikdə, Siz artıq NATO çərçivəsində əməkdaşlığa toxundunuz. Latviya səfirliyi NATO-nun Azərbaycanda əlaqələndiricisi funksiyasını yerinə yetirir və biz Bakıdakı səfirliyimizin həmin mandatını 2024-cü ilədək uzadacağıq. Görürəm ki, Azərbaycan və NATO arasında təhlükəsizlik məsələləri üzrə daha sıx əməkdaşlığa dair qarşılıqlı maraq var.
Ukraynadakı vəziyyətə gəldikdə bildirmək istəyirəm ki, Latviyanın xarici siyasətinin təməlində beynəlxalq hüquqa və bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmət dayanır. Ona görə də biz Ukraynaya qarşı bu səbəbsiz və əsassız təcavüzü pisləyirik. Latviya Ukraynanı hərbi və iqtisadi cəhətdən dəstəkləyir. Biz, həmçinin humanitar yardım da göstəririk. Göstərilən yardımın toplam həcmi bizim ÜDM-in 1 faizini təşkil edir. Ukraynadakı vəziyyətin hansı məcrada cərəyan edəcəyini gözləyirik. Ancaq onu deyə bilərəm ki, davamlı sülh yalnız beynəlxalq hüquqa əsaslanmalıdır. Biz beynəlxalq hüquqa müdaxiləyə və onun tapdalanması nəticəsində bu vəziyyətin uzunmüddətli dondurulmuş münaqişəyə çevrilməsinə imkan verə bilmərik.
Cənab Prezident, biz BMT üzvlərinin əksəriyyətinin, yəni, 120-dən artıq üzvü olan platformanın - Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi ölkənizin rolunu yüksək qiymətləndiririk. Bildiyiniz kimi, biz 2025-ci il üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü kimi namizədliyimizi irəli sürəcəyik. Ümid edirik ki, bu məsələdə Qoşulmama Hərəkatının üzvlərinin dəstəyini qazanacağıq. Hesab edirəm ki, Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq hüquq və ərazi bütövlüyü prinsiplərindən çıxış edən ölkələrdən ibarət vacib qurumdur. Çünki bütün dövlətlər sülhdə maraqlı olmalıdır, sülh isə beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Siz isə Hərəkatın hazırkı sədri kimi olduqca əhəmiyyətli rol oynayırsınız.
Onu da deyə bilərəm ki, Latviya Avropa Şurasında sədrliyi öz üzərinə götürəcəkdir və bizim ölkələr Avropa Şurasının üzvüdür. Azərbaycan bizim ilk sədrliyimiz dövründə təşkilata üzv olmuşdur. Görürük ki, Avropa Şurasının genişləndirilməsi kifayət qədər uğurlu olmuşdur. Biz bütün üzv ölkələrin maraqları naminə Avropada demokratiyanın və qanunun aliliyinin gücləndirilməsinin müzakirəsini davam etdirəcəyik.
Mən məmnuniyyətlə sabah “Dünya bu gün: Çağırışlar və ümidlər” mövzusunda təşkil olunacaq X Bakı Qlobal Forumunda iştirak edəcəyəm. Bu gün həqiqətən həm çağırışlar, həm də ümidlər var. Hesab edirəm ki, sabahkı müzakirələrdə biz ümidlərin qalib gələcəyinin şahidi olacağıq.
Cənab Prezident, bu Qlobal Forumu dəstəklədiyinizə görə sağ olun. Çünki həmin Forum çərçivəsində müxtəlif regionları və mədəniyyətləri təmsil edən hazırkı və sabiq liderlər toplaşaraq cari problemləri müzakirə edə bilirlər. Həmçinin Sizin tövsiyələrinizə ehtiyacımız var. Mən mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi sahəsində Azərbaycanın və Sizin rolunuza dərin hörmət bəsləyirəm. Çünki bu Forumda müxtəlif mədəni mənsubiyyətə, siyasi sistemə və siyasi tarixə malik nümayəndələr iştirak edirlər. Ümumiyyətlə, bu vacib bir Forumdur.
Cənubi Qafqazda sülh prosesinə, Azərbaycan və Ermənistana gəldikdə, artıq qeyd etdiyim kimi, biz beynəlxalq hüquqa əsaslanan həllin tərəfdarıyıq. Beynəlxalq hüquq isə ölkələrin ərazi bütövlüyü deməkdir. Hesab edirəm ki, belə bir sülh sazişinə nail olmağın vaxtıdır və biz hər iki tərəfin razılığa gəldiyi sülh sazişini dəstəkləyəcəyik. Davamlı sülhə yalnız o zaman nail olmaq olar ki, o, beynəlxalq hüquqa və ərazi bütövlüyünə əsaslansın.
Beləliklə, cənab Prezident, dəvətinizə və çox səmimi, maraqlı müzakirələrə görə Sizə təşəkkür edirəm. Bu, mənim Azərbaycana ilk səfərimdir və mən onun sabit və firavan ölkə, Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı olduğunu görürəm.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Latvia Egils Levits have made press statements.
The President of Azerbaijan made the statement first.
Statement by President Ilham Aliyev
- Mr. President.
Dear guests.
Ladies and gentlemen.
I am very glad to host the President of Latvia on an official visit to Azerbaijan. We have met relatively recently in Davos. I am grateful to Mr. President for accepting my invitation and paying a visit to our country. Tomorrow we will be together at the 10th Global Baku Forum. Also, I would like to use this opportunity to express gratitude to Mr. President for attending this important international event.
Relations between our countries have developed very successfully. Latvia and Azerbaijan are strategic partners. The Declaration on Strategic Partnership was signed several years ago. And really, we act as strategic partners. We have a very active political dialogue. I have been on visits several times, including official visits to Latvia.
The presidents of Latvia visited Azerbaijan several times. And of course, today’s visit of Mr. President is a good demonstration of our close cooperation. We have a very active joint economic commission, which also meets regularly. The last time, as far as I remember, was last year.
Political dialogue and economic cooperation, I think, demonstrate our mutual political will to establish closer relations between us. Also, Latvia plays an important role in EU-Azerbaijan cooperation, which develops very successfully. We have signed or adopted declarations and agreements on strategic partnership with nine members of the European Union, which is one-third of member-states. This really is a good platform for agreement, which is now being negotiated between Azerbaijan and European Commission. The absolute majority of the agreement is already agreed upon. So, we need to take the final steps. Hopefully, we will do it sooner than later. At the same time, Azerbaijan becomes for the European Union more important partner with respect to energy supplies. We have always been considered by the European Commission as a reliable partner. Today we export oil, natural gas, electricity, petrochemicals, and oil products, and hopefully, soon, we will start to export green energy.
A corresponding agreement between Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary, witnessed by Madamme President of the European Commission, was signed last December in Bucharest. So, this is really a global mega project, which comes right after the completion of another mega project, which was the Southern Gas Corridor.
Azerbaijan’s gas supply to Europe is growing year after year. Last year, we signed here with the European Commission an important document on strategic partnership in the field of energy. Based on that, we are increasing our gas supply through the diversified supply routes, which have been created relatively recently. But of course, not only energy security is uniting Europe and Azerbaijan. There are many other areas, including transportation, education, and trade. The European Union is our main trading partner. And definitely, with more years to come, the portion of trade with the European Union will grow. Because, as I said, we will increase gas supplies, we will soon start supplies of electric energy from green energy sources. So, Latvia has always played a very important and very positive role in closer cooperation between the EU and Azerbaijan, as well as cooperation between NATO and Azerbaijan, which also develop very successfully.
We are very grateful to our Latvian friends for this continued support. And with respect to our bilateral relations, there are many issues that we need to address. So far, the agenda is pretty broad.
Today, I also informed Mr. President about the situation in the Southern Caucasus, especially with respect to the normalization process between Azerbaijan and Armenia. We hope Armenia will positively respond to our comments on the proposal for a peace agreement. We delivered a while ago our proposal, which is based on the norms and principles of international law. We received comments from Armenia. We sent our comments to their comments. So, it is in the process. We hope that we will see a strong political will also from Armenia. That they will make the right decision and not try to buy time as it was during the times of occupation when we had negotiations for 28 years, which ended, unfortunately, with a serious military outbreak that ended with the liberation of Azerbaijani territories. We had to do it by force, unfortunately. Though, we could have done it by political means if Armenia had behaved constructively.
So, when we are seriously discussing the future peace agreement between the two countries, we expect that Armenia will not lose time and will positively respond to our proposal, which many international actors support. Despite the devastation and long-lasting occupation of our territories, we think that page of hatred must be turned down. We need to look to the future and establish a peaceful Southern Caucasus. We see the benefits of close cooperation and integration between Baltic countries. We lived in the same country for many years together. So, they managed to establish close cooperation. Now they have been members of the EU for many years and also members of NATO. They successfully develop. Unfortunately, in the South Caucasus, we had a different picture. We had wars, separatism, terrorism, and extremism. Now it's time to put an end to that, and if it happens, then South Caucasus countries, like the Baltic countries of the former Soviet Union, will also have a chance for peaceful and prosperous development.
Once again, Mr. President, thank you for being with us. Thank you for accepting my invitation. I wish you a pleasant stay in Azerbaijan.
x x x
Then, the President of Latvia made the statement.
Statement by President Egils Levits
- Thank you, President Aliyev, for inviting me to visit Azerbaijan. We met two months ago in Davos.
And we have now to celebrate 30 years anniversary of the establishment of our diplomatic relations. During the 30 years, our bilateral relations have developed very well, very successfully. And we have many common bilateral issues which we can promote. But also we have to cooperate on a global level, on the international level.
Concerning our economic relations, we had the last year’s positive trends. And today, we will also have a business forum between Latvian and Azerbaijani businessmen.
We are interested in exploring areas, especially ICT, smart energy, green technologies, transport and logistics.
But you already mentioned, and I can also announce that airBaltic - our national airline, is planning to renew the direct flights between Riga and Baku in May this year.
It would also be much easier for Latvian tourists to visit Azerbaijan and Azerbaijani tourists to come to Latvia, including business trips.
On a multilateral level, I would say that Latvia, as a member state of the European Union, is interested in close cooperation between European Union and Azerbaijan.
Latvia welcomes the European Union-Azerbaijan Memorandum of Understanding on cooperation in the energy field. Azerbaijan is now playing a very important role in diversifying the energy supplies of the European Union, also contributing to the energy security of the European Union. We are also looking forward to closer cooperation in the area of renewable energy.
Regarding security cooperation, you already mentioned our cooperation with NATO. And our embassy is a contact point the embassy of NATO in Azerbaijan. And we will extend our main mandate to our embassy in Baku until 2024. And I see that it is in the common interest to more close cooperation on security issues between Azerbaijan and NATO.
Turning to the situation in Ukraine, I would stress at the beginning that the cornerstone of Latvian foreign policy is international law, respect for international law, and respect for the territorial integrity of all countries. And therefore, we are condemning this unprovoked and unjustified aggression against Ukraine. Latvia supports Ukraine militarily and economically. We are giving humanitarian aid. And our aid together reached more than 1% of our GDP.
We are looking forward to seeing how the situation in Ukraine can develop. But I can say that lasting peace could be based only on international law. We should not allow that destruction and interference in international law as a long-standing frozen conflict.
We appreciate your role, Mr. President as president of the Non-Aligned Movement, which is a platform for 120 states as a majority of the United Nations. And as you know, we will be a candidate for the Security Council 2025. We hope to get support from the member-states of the Non-Aligned Movement. I think this Non-Aligned Movement is an important group of states which are also relying on international law and territorial integrity.
Because all states should be interested in peace, and peace is based on international law. And you are, as the current president of this movement, playing a very important role.
I can also say that Latvia will have the presidency in the Council of Europe, and we are both member states of the Council of Europe. And during our first presidency, Azerbaijan became a member of the Council of Europe.
So that we see that this enlargement of the Council of Europe was very successful. We will talk further about strengthening democracy and the rule of law in Europe in the interest of all member-states. I look forward to participating tomorrow in the tenth Global Baku Forum under the theme “The World Of Today: Challenges And Hopes.” And there are really both challenges and hopes. And I think at tomorrow’s discussion, we will see that hope will prevail.
Thank you, President Aliyev, also for the support of this global forum because it's an important forum where the leaders and former leaders of different countries from different regions and different cultures can meet and discuss current problems. Give us also some recommendations. And I highly respect Azerbaijan's role, your role in promoting this intercultural dialogue because, in the forum, there are representatives of states with different cultural backgrounds but also political systems, political history and so on. And all together, it is an important forum.
Concerning the peace process in South Caucasus, Azerbaijan and Armenia, as I already mentioned, we are the for the solution based on international law. International law also means the territorial integrity of countries.
And I think it's time to achieve such kind of peace agreement. And we only support that both sides would agree to a peace agreement. Lasting peace is possible only when peace is based on international law and territorial integrity.
So, Mr. President, thank you again for this very open and interesting conversation and the invitation. This is my first visit to Azerbaijan. And I see that Azerbaijan is a stable and prosperous country and a reliable partner of the European Union.