Latviyada Ümummilli Liderin 100 illiyinə həsr olunmuş konsert
Riqa şəhərində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Azərbaycan Respublikasının Latviyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli konsert keçirilib.
Konsert Latviyanın tanınmış mədəniyyət ocaqlarından biri olan və bu ölkənin müasir memarlıq nümunələrindən hesab edilən Latviya Milli Kitabxanasında təşkil olunub.
Azərbaycanın Latviyadakı səfiri Elnur Sultanov tədbirdə çıxış edərək Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan olunduğunu və bu münasibətlə təşkil edilən konsertin əlamətdar hadisə olduğunu bildirib.
Səfir Ümummilli Liderin bütün həyatını Azərbaycan xalqına, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərqərar olunması, dövlətçiliyinin qurulması, milli inkişaf strategiyasının müəyyənləşdirilməsinə fədakarcasına həsr etməsinin bariz nümunə olduğunu qeyd edib, görkəmli dövlət xadimi kimi xalqın milli şüuruna hər zaman azadlıq, müstəqillik, milli kimlik ideyalarını aşıladığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Heydər Əliyevin davamlı mübarizəsi sayəsində Azərbaycan xalqı zamanın mürəkkəb tarixi və siyasi sınaqlarından uğurla çıxıb və bu gün ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etmiş, müasir və güclü Azərbaycan Ümummilli Liderin böyük həyat fəaliyyətinin və irsinin təntənəsidir.
E.Sultanov Heydər Əliyevin ölkəmizin müstəqil və tarazlı xarici siyasətinin, o cümlədən Azərbaycan-Latviya münasibətlərinin əsasını qoyduğunu və 1994-cü ildə Azərbaycanla Latviya arasında diplomatik münasibətlərin qurulduğunu vurğulayıb. Səfir ölkələrimiz arasında olan əlaqələrin mühüm mərhələlərdən keçərək, Azərbaycanın Baltik regionunda ilk səfirliyinin 2005-ci ildə məhz Latviyada açıldığını, 2017-ci ildə isə Strateji Tərəfdaşlıq Bəyannaməsinin imzalandığını və 2024-cü ildə ikitərəfli münasibətlərimizin 30-cu ildönümünün qeyd olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra Latviya və Azərbaycan musiqiçilərinin Latviyada ilk dəfə olaraq birgə ifa olunan etno-caz konsertində proqrama uyğun olaraq Azərbaycanın Əməkdar artistləri – tarzən Sahib Paşazadə və gitara ifaçısı Ruslan Hüseynov, pianoçu Nicat Aslanov, zərb alətləri ifaçıları Kamran Kərimov və Həsən Bilalov ilə yanaşı, latviyalı musiqiçilər, saksofon ifaçısı Zintis Zvarts və akkordeonçu Rüstəm Bağırov Azərbaycan xalq musiqisi, caz parçaları, o cümlədən Azərbaycan və Latviya bəstəkarlarının əsərlərini uğurla ifa ediblər.
Həmçinin Heydər Əliyev Fondunun nəşr etdirdiyi və Azərbaycan mədəniyyəti, incəsənəti və musiqisinə həsr olunmuş zəngin və müasir tərtibatlı kitablar səfirlik tərəfindən Latviya Milli Kitabxanasına hədiyyə edilib.

The concert dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of Azerbaijan was held in Latvia
Within the framework of the “Year of Heydar Aliyev” a solemn concert dedicated to the 100th anniversary of the founder of the independent state of Azerbaijan, prominent politician and statesman Heydar Aliyev was held in Riga with the support of the Heydar Aliyev Foundation and organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Latvia.
The concert was organized at the National Library of Latvia, which is one of the well-known cultural centers of Latvia and is considered as one of the examples of modern architecture in the country.
Speaking at the event, Azerbaijani Ambassador to Latvia Elnur Sultanov stated that 2023 was declared the “Year of Heydar Aliyev” by the Order of President Ilham Aliyev and that the concert organized on this occasion was a significant event.
The Ambassador noted that Heydar Aliyev's entire life is a remarkable illustration of selfless dedication to the Azerbaijani people, the establishment of Azerbaijani independence and statehood, as well as crafting the national development strategy. As a great statesman Heydar Aliyev always instilled in the national conscience feelings of freedom, pride, importance of preserving of identity, culture, language and restoring historical memory. Thanks to his strategic vision, the Azerbaijani people successfully overcame the complex historical and political challenges of the time. And today the modern, strong and prosperous Azerbaijan, the country which has restored its territorial integrity and sovereignty, is a celebration of Heydar Aliyev's great life's work and lasting legacy.
E.Sultanov stressed that Heydar Aliyev laid the foundation for the independent and balanced foreign policy of our country, including Azerbaijani-Latvian relations, and mentioned that diplomatic relations were established between Azerbaijan and Latvia in 1994. The ambassador noted that the first Embassy of Azerbaijan in the Baltic region was opened in Latvia in 2005, and in 2017 the Declaration of Strategic Partnership was signed, and in 2024 the 30th anniversary of our bilateral relations will be celebrated.
Then, for the first time in Latvia the Latvian and Azerbaijani musicians performed jointly at the ethno-jazz concert. Along with honored artists from Azerbaijan tarzan Sahib Pashazade and guitarist Ruslan Huseynov, pianist Nijat Aslanov, drummers Kamran Karimov and Hasan Bilalov, together with Latvian musicians, saxophonist Zintis Zvarts and accordionist Rustam Bagirov successfully performed Azerbaijani folk music, jazz pieces, as well as works by Azerbaijani and Latvian composers.
In addition, well-designed and modern books published by the Heydar Aliyev Foundation dedicated to Azerbaijani culture, art and music were presented by the Embassy to the National Library of Latvia.