No:025/24, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı bəyanatı
.png)
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin
20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı bəyanatı
20 yanvar 2024-cü il
Bu gün, keçmiş sovet hakimiyyəti tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş hərbi təcavüz və mülki əhalini hədəf alan misilsiz qətliamdan 34 il ötür.
Keçmiş SSRİ-nin ötən əsrin 80-ci illərinin sonunda Ermənistanın ölkəmizə qarşı qanunsuz ərazi iddialarına, yüz minlərlə azərbaycanlının indiki Ermənistan ərazisindəki dədə-baba torpaqlarından deportasiyasına, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində aparılan separatçılıq fəaliyyətinə dəstək vermək məqsədilə etnik zəmində törədilən ixtişaşlara göz yumması Azərbaycanda sovet hakimiyyətinə qarşı milli azadlıq hərəkatının geniş vüsət almasına təkan verdi.
Azərbaycanda milli azadlıq hərəkatını güc yolu ilə yatırmaq məqsədilə, məhz 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet Ordusu bölmələri və xüsusi təyinatlılar, habelə daxili qoşunların kontingenti tərəfindən Azərbaycana qarşı hərbi təcavüz nəticəsində Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, Lənkəran və Neftçalada dinc əhaliyə, o cümlədən uşaqlara, qadınlara və qocalara qarşı qətliam törədildi. İşğalçı qüvvələrin hərbi təcavüzü nəticəsinə 150 mülki şəxs qətlə yetirildi, 744 nəfər ağır yaralandı, 4 nəfər itkin düşdü. Qətliamdan dərhal sonra 21 yanvar 1990-cı il tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyində xalqımıza qarşı törədilmiş bu qanlı cinayəti ifşa edərək Sovet hökuməti tərəfindən yaradılmış informasiya blokadasını qırmağa, dünya ictimaiyyətini baş verən hadisələr barədə həqiqətləri çatdırmağa müvəffəq oldu.
Ümumiyyətlə, 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir göstərdi, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi oldu. 34 il əvvəl sovet rejiminin hərbi, siyasi və mənəvi təcavüzünə məruz qalmış Azərbaycan xalqı öz tarixi mübarizə ənənələrinə sadiq olduğunu göstərdi. Haqq-ədalətin müdafiəsi yolunda canlarından keçmiş vətən övladları o qanlı gündə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Tariximizə faciə ilə yanaşı, milli qürur günü kimi həkk olan 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı azad, suveren və müstəqil yaşamağa layiq olduğunu bütün dünyaya çatdırdı. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə yenidən hakimiyyətə gəlməsindən sonra, Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında yanvarın 20-də günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi və 1994-cü ilin martında “1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında” qərar qəbul olundu.
Xalqımıza qarşı törədilən dəhşətli cinayətlərə, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizə qarşı qəsdlərə, torpaqlarımızın Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın hərbi işğala məruz qalmasına baxmayaraq, 44 günlük Vətən müharibəsi ərazi bütövlüyümüzün, ötən ilin 19-20 sentyabr tarixlərində aparılan lokal antiterror əməliyyatları suverenliyimizin tam bərpası ilə nəticələndi. Milli azadlıq hərəkatının zirvəsinə çevrilməklə əks nəticə verən 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümü bu il ilk dəfə oğul və qızlarımızın uğrunda canlarından keçdiyi suverenliyimizin tam bərpa olunduğu dövrə təsadüf edir. Müstəqilliyimiz, ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimiz uğrunda canlarından keçən Şəhidlərimizin daim qəlbimizdə yaşayan xatirəsini dərin hörmət və minnətdarlıqla yad edirik.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 20 January – National Mourning Day
.png)
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
on 20 January – National Mourning Day
20 January 2024
Today, it has been 34 years since the military assault against the people of Azerbaijan and an unprecedented massacre targeting civilians by the former Soviet regime in breach of international law.
Towards the end of the 1980s, the former Soviet Union’s disregard for Armenia's illegal territorial claims against our country, deportation of hundreds of thousands of Azerbaijanis from their ancestral lands in present-day Armenia, and inciting ethnic riots for backing separatist activities in Azerbaijan's Garabagh region, further stimulated the rise of the national independence movement against the Soviet regime in Azerbaijan.On the night of 19-20 January 1990 as a result of military aggression by units and special forces of Soviet Army as well as contingents of internal troops against Azerbaijan, massacres intending forcibly suppressing national independence movement in Azerbaijan were carried out against civilians, including women, children, and the elderly in Baku and Sumgayit, Lankaran, and Neftchala. Military aggression of the occupying forces claimed the lives of 150 citizens, severely wounded 744 others, and 4 people went missing.
On 21 January 1990, immediately after the tragedy, at the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, National Leader Heydar Aliyev was able to break through the Soviet regime’s information blockade revealing this heinous crime against our people, and convey the world community the truth about the massacres. 20 January tragedy had a decisive impact on shaping the Azerbaijani national identity and marked a historic turning point in the restoration of independence of Azerbaijan. Azerbaijani people who were exposed to the military, political, and moral aggression of the Soviet regime 34 years ago, demonstrated devotion to their historical traditions of struggle. The sons and daughters of the motherland, who sacrificed their lives for justice on that tragic day, left a remarkable page in the heroic history of our people. On 20 January 1990, which was marked in our history as a day of tragedy, as well as of national pride, Azerbaijani people conveyed to the world that they deserve to live free, sovereign and independent.
Following the return of National Leader Heydar Aliyev to power in our country, at the special session of the Milli Majlis (Parliament) held in February 1994 the brutal killing of innocent people on 20 January 1990 was qualified as military aggression and a crime, and in March 1994 a decision “On the tragic events committed in Baku on 20 January 1990” was adopted. Regardless of the terrible atrocities committed against our people, the attempts to undermine our territorial integrity and sovereignty, and military occupation of our lands by Armenia for almost 30 years, the 44-day Patriotic War resulted in the complete restoration of our territorial integrity, while local counter-terrorism measures on 19-20 September 2023 led to the complete restoration of our sovereignty. For the first time this year, the 34th anniversary of the January 20 tragedy, which backfired by becoming the peak of the national independence movement, coincides with the time of complete restoration of our sovereignty, for which our sons and daughters sacrificed their lives.
We remember with deep respect and gratitude the memory of our Martyrs who sacrificed their lives for our independence, territorial integrity and sovereignty.