7 May tarixində Azərbaycan Səfirliyində “Heydər Əliyevin irsi və Azərbaycanın inkişafı” adlı konfrans keçirilmişdir
2018-ci ilin 7 May tarixində Azərbaycan Səfirliyində ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyi münasibətilə konfrans keçirilmişdir. “Heydər Əliyevin irsi və Azərbaycanın inkişafı” adlı konfransda Latviya ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri: siyasət, elm və mədəniyyət xadimləri, media nümayəndələri və bir sıra diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri iştirak etmişlər.
Qonaqları salamlayan səfir C. Axundov ilk öncə konfrans iştirakçılarını ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş “Heydər Əliyev, qalibin yolu” sənədli filminə baxmağa dəvət etmişdir.Filmin nümayişindən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan səfir C. Axundov ulu öndər Heydər Əliyevin liderliyi və Azərbaycanın inkişafındakı tarixi xidmətlərindən geniş bəhs etmişdir. Daha sonra konfrans iştirakçıları Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı böyük xidmətlərindən bəhs edərək, onun haqqında öz xatirələrini bölüşmüşlər.

On May 7, 2018, the Azerbaijani Embassy hosted a conference dedicated to the 95th anniversary of national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev
Famous representatives of the Latvian society: politicians, scientists and cultural figures, media representatives and heads of several diplomatic missions attended the conference titled "Heydar Aliyev's heritage and development of Azerbaijan".
Welcoming the guests Ambassador Javanshir Akhundov invited the conference participants to watch documentary entitled "Heydar Aliyev, The Way of the Victor" dedicated to the life and activities of national leader of Azerbaijan. Opening the event after the demonstration of the film, Ambassador Akhundov talked about Heydar Aliyev’s leadership and historical services in the development of Azerbaijan. Then, participants of the conference talked about Heydar Aliyev's great services in front of the Azerbaijani people and shared their warm memories about him.