Latviyanın aparıcı “Riga TV 24” telekanalında 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar sənədli film nümayiş etdirilmişdir.
Latviyanın aparıcı “Riga TV 24” telekanalında 20 Yanvar faciəsi ilə əlaqədar AR-in “CBC” telekanalına məxsus “Qara Yanvar. 2 Nömrəli İş” (Дело №2. "Чёрный январь") sənədli filmi nümayiş etdirilmişdir. Tarixi video-foto materiallar və hadisə şahidlərinin ifadələrinə əsaslanan və “1990-cı ildə Bakıda 20 Yanvar Hadisələri” başlığı ilə təqdim edilən film latış dilinə tərcümə edilmiş və tərcümə subtitrlər ilə təqdim edilmişdir.
Azərbaycan Səfirliyinin sifarişi ilə nümayiş etdirilən filmdə 20 Yanvar hadisələri Azərbaycan xalqının milli azadlıq uğrunda mübarizə əzminin ifadəsi olaraq təqdim edilmişdir. Bu mövzuda keçmiş Sovet ordusunun həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi hərbi təcavüzün insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayətlərdən biri olduğu izah edilmiş, lakin Qanlı Yanvarın xalqımızın milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədiyi, ölkəmizdə milli azadlıq hərəkatının daha da yüksəlməsi və nəticədə Azərbaycanın yenidən öz müstəqilliyinə qovuşmasına yol açdığı diqqətə çatdırılmışdır. Filmdə Sovet qoşunlarının yüz minlərlə azərbaycanlının kütləvi şəkildə qovulduğu və beləliklə Sovet qanunlarının açıq şəkildə pozulduğu Ermənistan və ya Dağlıq Qarabağa göndərilməsi əvəzinə Bakı və Azərbaycanın digər bölgələrində dinc əhalinin üzərinə yeridilməsi və bunun Sovet dövlətinin öz xalqına qarşı xəyanəti olması ilə bağlı hadisə şahidlərinin fikirlərinə yer verilmişdir.
Həmçinin filmdə 20 Yanvar faciəsinin səbəbləri, bu hadisələrin qurbanları, günahkarları və bu xüsusda keçmiş Sovetlər İttifaqı rəhbərliyinin yanlış qərar və qanunsuz əməlləri barədə geniş məlumat verilmişdir. SSRİ KP-nin Baş katibi Mixail Qarbaçov başda olmaqla 20 Yanvar faciəsinin əsas günahkarlarının hələ də öz layiqli cəzalarını almadığı qeyd edilərək, bu qanlı hadisəyə ilk olaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin münasibət bildirdiyi qeyd edilmişdir. Bu xüsusda ulu öndərin 21 yanvar 1990-cı ildə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək hadisəni kəskin şəkildə qınayan və bu cinayəti törədənlərin məsuliyyətə cəlb edilməsini tələb edən bəyanatlarla çıxış etdiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Filmin sonuna “Azərbaycan xalqının milli azadlıq mübarizəsi 2020-ci ildə, 44 günlük qalib müharibənin nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi ilə yekunlaşdı, bununla da erməni millətçiləri və vaxtilə keçmiş Sovet rəhbərliyi tərəfindən qızışdırılan münaqişəyə son qoyuldu” yazıları əlavə edilmişdir .
Filmin video yazısı Latviyada ən son xəbərlər, kəskin müzakirələr, maraqlı əyləncə şouları və ən son idman proqramlarını bir araya gətirərək təkrar nümayiş etdirən və ölkədə xəbər proqramlarının izləyiciləri arasında tanınmış “XTV.LV” video platformasında yerləşdirilmişdir.

A documentary film on the 20 January tragedy in Azerbaijan was shown on Latvia's leading "Riga TV 24" channel.
In connection with the 31st anniversary of the 20 January tragedy in Azerbaijan a documentary film was shown on the leading Latvian TV channel "Riga TV 24" called "Case №2, Black January" belonging to the CBC TV channel of the Republic of Azerbaijan.
Based on historical video-photo materials and testimonies of eyewitnesses, the film entitled "The events of January 20, 1990 in Baku" was translated into Latvian and presented with subtitles.
The film, shown at the request of the Azerbaijani Embassy, presents the events of January 20, 1990 as an expression of determination of Azerbaijan in its struggle for national liberation. In this regard, it was explained that the military aggression of the former Soviet army against the Azerbaijani people that day was one of the gravest crimes against humanity, but the Bloody January did not break the determination of Azerbaijani people struggling for national liberation, and opened the ways for further broadening of the national liberation movement and for eventual restoration of independence in Azerbaijan. The film also refers to witnesses of those tragic events who testified that instead of sending Soviet troops to Armenia or Nagorno Karabakh where hundreds of thousands of Azerbaijanis were expelled from their native lands in open violation of Soviet laws, the Soviet troops were thrown against peaceful population in Baku and other parts of Azerbaijan that is qualified as betrayal of the Soviet state against its people.
The film also provides detailed information about the causes of the 20 January tragedy, the victims and perpetrators of these crimes, as well as the wrong decisions and illegal actions of the former Soviet leadership in this regard. It was noted that the main perpetrators of the 20 January tragedy, led by the General Secretary of the USSR Communist Party Mikhail Garbachev, had not yet received their deserved punishment. It was noted that National Leader of Azerbaijan Heydar Aliyev was the first who expressed his position on this bloody events when he visited the permanent representation of Azerbaijan in Moscow on January 21, 1990 and made statements strongly condemning the crimes against humanity and demanding that the perpetrators be brought to justice.
The film ends up with the words: "The national liberation movement of the Azerbaijani people ended in 2020 with the liberation of the occupied territories of Azerbaijan as a result of the victorious 44-day war, which put an end to the conflict provoked by the Soviet leadership and Armenian nationalists between Armenia and Azerbaijan.".
The video of the film was posted on the XTV.LV video platform, which brings together the latest news, live discussions, interesting entertainment shows and the latest sports programs in Latvia and is well-known among the country's news viewers.