Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Riqada Latviya Seyminin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Latviya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkə parlamentinin (Seym) sədri xanım İnara Murniyetse ilə görüşüb. Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan İnara Murniyetse parlament nümayəndə heyətimizin səfərindən məmnunluğunu ifadə edib. Bakıya səfərini xatırladan Seymin sədri həmçinin Avstriyanın paytaxtı Vyanada Milli Məclisin spikeri Sahibə Qafarova ilə keçirdiyi görüşü vurğulayıb. O, bu cür səfərlərin həm ölkələrimiz, həm dıə qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin inkişafına töhfələr verdiyini qeyd edib.
İnara Murniyetse Latviyanın Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm veridiyini diqqətə çatdıraraq bildirib ki, ölkələrimiz arasında münasibətlər dinamik inkişaf edir. O, ölkəsinin hər zaman Cənubi Qafqazda sabitliyin təmin edilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova səfərə dəvətə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə, minnətdarlığını bildirib. Spiker bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyinə inamını ifadə edib.
Parlamentin spikeri xalqlarımız arasında əlaqələrin zəngin tarixi barədə məlumat verib. O, Azərbaycan və Latviyanın dost və strateji tərəfdaş ölkələr olduğunu diqqətə çatdıraraq, qeyd edib ki, ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər, görüşlər müstəsna rol oynayır. Spiker xüsusilə, ölkə başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin bu münasibətlərin inkişafında böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanla Latviya arasında bir çox sahələri əhatə edən əlaqələrin hüquqi bazaya əsaslandığını bildirib. Sonra Sahibə Qafarova Azərbaycan ilə Latviya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə müsbət təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlərimizin qarşılıqlı münasibətlərindən danışıb. Spiker bildirib ki, bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Qarşılıqlı səfərlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində müsbət qarşılıqlı fəaliyyət əlaqələrin inkişafına təkan verir. O, qanunverici orqanlarımızda dostluq qruplarının fəaliyyətini təqdir edib. Latviya parlamentinin Azərbaycanla Dostluq qrupunun ötən ilin iyun ayında Azərbaycana səfəri zamanı, Ermənistanın raket hücumları nəticəsində dağıdılmış Gəncə şəhərinə, işğaldan azad edilmiş Ağdam və Füzuli şəhərlərinə səfərini xatırladıb. Dostluq qrupunun Xocalı soyqırımı, Ermənistanın sərhəddə, eləcə də Vətən müharibəsi zamanı törətdiyi təxribatlarla bağlı bəyanatlarını, işğal olunmuş torpaqların azad edilməsi münasibətilə dəstək və təbrik məktublarını yüksək qiymətləndirib.
Spiker Sahibə Qafarova həmkarına fevralın 26-da Azərbaycan xalqının Xocalı Soyqırımının 30-cu ildönümünü yad edəcəyini qeyd edərək, Ermənistan tərəfindən törədilən bu Soyqırımı haqqında geniş məlumat verib.
Görüşdə 44 günlük Vətən Müharibəsində Azərbaycanın qazandığı tarixi qələbə haqqında da danışan Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan bu qələbə sayəsində öz ərazilərini 30 il davam edən erməni işğalından azad edərək ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil. Regionda yeni reallıq yaranıb. Azərbaycan Ermənistana bir-birinin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinə başlanması, regionda bütün kommunikasiyaların bərpası və münasibətlərin normallaşmasına gətirib çıxaracaq sülh sazişinin imzalanması ilə bağlı bir sıra təkliflər verib. Azərbaycan müharibədən yox, sülh və gələcək haqqında danışmaq istəyir. O, ümid etdiyini bildirib ki, Ermənistan regionda yeni reallığı dərk edəcək və sülh və sabitliyin bərqərar olması istiqamətində bizim yanaşmamızı dəstəkləyəcək.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafı ilə bağlı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met in Riga with the Speaker of the Latvian Seimas
During her official visit to the Republic of Latvia, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Speaker of the Latvian Parliament (Seimas) Ināra Mūrniece. Welcoming the Azerbaijani parliamentary delegation, Ināra Mūrniece expressed appreciation for the visit of our parliamentary delegation. Recalling her visit to Baku, the Speaker of the Seimas also noted her meeting with Sahiba Gafarova in Vienna, Austria. She pointed out that such visits contribute to the development of relations between the two countries as well as legislative bodies.
Noting that Latvia attaches special importance to the development of relations with Azerbaijan, Ināra Mūrniece said these relations are developing dynamically. She underlined that her country has always been interested in ensuring stability in the South Caucasus.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova thanked for the invitation and hospitality. She expressed confidence that the visit would contribute to the further strengthening and broadening of relations between the two countries.
The Chair briefed about the rich history of relations between the peoples of the two countries. She noted that Azerbaijan and Latvia are friendly and strategic partners, stressing that high-level visits and meetings play an exceptional role in the development of bilateral relations. In particular, the Chair stressed that the mutual visits of the heads of state play an important role in the development of these relations.
The Chair said that the relations between Azerbaijan and Latvia covering many areas are based on the legal framework. Then Sahiba Gafarova spoke about the mutual relations of the two parliaments as one of the factors that have a positive impact on bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Latvia. The Chair stressed a very fruitful cooperation that has established between the legislative bodies of the two countries. Mutual visits and positive interaction within international organizations contribute to the development of relations. She praised the work of friendship groups in legislative organs and recalled the visit of the Friendship Group with Azerbaijan of the Latvian Parliament to Azerbaijan in June last year. The group visited the city of Ganja, which was destroyed by Armenian rocket attacks, as well as the liberated cities of Agdam and Fizuli. . The Chair of the Milli Majlis noted that the statements of the Friendship Group on the Khojaly genocide, as well as on provocations committed by Armenia on our borders, their letters of support and congratulations on the liberation of our lands in the result of the Patriotic War were highly appreciated in Azerbaijan.
Noting that the Azerbaijani people will commemorate the 30th anniversary of the Khojaly genocide on February 26, Speaker Sahiba Gafarova briefed her counterpart on the genocide committed by Armenia.
Speaking about the historic victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War, the Speaker of the Milli Majlis said that thanks to this victory, Azerbaijan restored its territorial integrity by liberating its territories from 30-year Armenian occupation. Sahiba Gafarova noted that today there is no conflict between Armenia and Azerbaijan. A new reality has emerged in the region. Azerbaijan has made a number of proposals to Armenia on mutual recognition of sovereignty and territorial integrity, the beginning of the process of delimitation and demarcation of borders, the restoration of all communications in the region and the signing of a peace agreement that will lead to normalization of relations. “We want to talk about peace and the future, not war”. She expressed hope that Armenia would understand the new reality in the region and support Azerbaijan’s approach to peace and stability.